Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere Suçunu İtiraf Etti!

06.06.2013 23:58
İngiltere, eski sömürgesi Kenya’da 1950’lerdeki ayaklanmaların bastırılması sırasında işkenceye maruz kalan ‘Mau Mau’ kabilesi üyelerine tazminat ödeyeceğini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague mecliste yaptığı konuşmada, 5 bin 228 Kenyalıya toplam 20 milyon Sterlin tutarında (kişi başı yaklaşık 3 bin 800 Sterlin) tazminat ödeneceğini belirtti. Hague, “İngiliz hükümeti olarak, Kenyalılara işkence ve kötü muamelede bulunulduğunu kabul ediyoruz ve bundan dolayı derin üzüntü içinde olduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

İşkenceye maruz kalan Kenyalıların acısını paylaştıklarını ifade eden Dışişleri Bakanı Hague, “Ancak şunun altını tekrar vurgulamak isterim ki İngiliz hükümeti, Kenya'daki koloni yönetiminin uygulamalarından yasal olarak sorumlu olduğunu kabul etmemektedir” dedi.

Kenyalı davacıların avukatlarından Martyn Day de İngiliz hükümetinin Kenya'da yaptığı işkenceleri kamuoyu önünde açıkça itiraf etmesini “cesurca bir davranış” olarak değerlendirdi.

2011 yılında üç yaşlı Kenyalı, 1952-60 yılları arasında Mau Mau kabilesinin İngiliz sömürge yönetimine karşı ayaklanması sırasında işkenceye uğradıkları gerekçesiyle İngiliz Dışişleri Bakanlığına dava açmış ve bunun üzerin Yüksek Mahkeme Dışişleri Bakanlığı'ndan ilgili gizli belgeleri talep etmişti. 

Davacılardan Jane Muthoni Mara gözaltındayken cinsel tacize uğradığını, Paulo Muoka Nzili hadım edildiğini, Wambuga Wa Nyingi ise defalarca dövüldüğünü iddia etmişti. Dava sonucunda Yüksek Mahkeme Ekim ayında verdiği kararında, davacıları haklı bularak tazminat ödenmesi gerektiği yönünde hüküm bildirmişti.

O dönem İngiliz yönetiminde olan Kenya'da 1950 ve 60'lı yıllarda çıkan ayaklanmalarda binlerce kişi öldürülürken, birçok kişi de işkenceye maruz kalmıştı. Ayaklanmaların ardından Kenya 1963 yılında bağımsızlığını kazanmıştı. 

Hükümetin tazminat vereceğini açıklamasının ardından, İngiltere'nin diğer eski bazı sömürgelerinin de benzer talepte bulunacağı belirtiliyor

Bu haber toplam 2746 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri