Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O Yapımcıdan provokasyon itirafı

15.09.2012 10:48
Hz. Muhammed ve Müslümanlara hakaret eden filmin yapımcısı, 14 dakikalık görüntüyü internete kendisinin sızdırdığını söyledi. Yapımcı o filmi neden yaptığını da açıkladı.

Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmin ABD’de yaşayan yapımcısı Nakoula, pişman olmadığını ve filmin tamamını yakında yayınlayacağını açıkladı.

Libya’da ABD Büyükelçisi’nin de öldürüldüğü olayları tetikleyen “Innocence of Muslims” (Müslümanların Masumiyeti) adlı filme İslam aleminde gösterilen tepki dünkü cuma namazlarının ardından daha da büyüdü. Filmin ABD’de yaşayan yapımcısı Nakoula Basseley Nakoula (55), ABD’de Arapça yayınlanan Radio Sawa’ya şunları söyledi:

AÇIK AÇIK İTİRAF ETTİ...

“Evet, Amerikan vatandaşlarına şiddet yöneltilmesi konusunda kendimi suçlu hissediyorum. Amerika’nın bu konuyla hiçbir ilgisi yok ve yine hiçbir ilgisi olmayan bir filmin sonuçlarının zararını görüyor. Ama hayır, büyükelçinin ölmesine üzülsem de filmi yaptığıma pişman değilim. Filmin ilk 14 dakikasını internete sızdıran bendim. Şimdi tamamını yayınlamayı düşünüyorum. Kimse filmimi manipule etmedi. 1994’te (İslam karşıtı) bir kitap yayınladım. Bazı çevreler bunu bir filme dönüştürmemi istedi, ben de yaptım. Sadece Müslümanlara değil, tüm dünyaya bir mesajım var. Umarım bir yargıda bulunmadan filmi izlersiniz. Ben İslam ile ilgilenen bir Arap düşünürüyüm.”

Mali suçlardan ceza aldığı daha önce bildirilen Nakoula’nun 1990’larda uyuşturucu üretmekten de hüküm giydiği bildirildi. ABC News’un haberine göre Nakoula, metamfetamin üretirken yakalanınca hapis yattı. İlerleyen dönemde çalıntı kimlik ve sosyal güvenlik numaraları kullanarak federal bankalarda hesabı bulunan çok sayıda kişiyi dolandıran Nakoula’ya, ABD mahkemesi 2010 yılında 21 ay hapis cezası verdi.

Hürriyet

Bu haber toplam 3124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri