Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnönü'den kalma yasa: 3 bakan seçim öncesi istifa eder

03.03.2015 14:17
İsmet İnönü'nün treni durdu diye her seçim öncesi "3 bakanın istifa etmesi" gerekliliği yıllardır devam ediyor.

7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerden 3 ay önce yasal zorunluluk nedeniyle, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Lütfi Elvan görevlerinden istifa etti.

İNÖNÜ'NÜN TRENİ DURDU DİYE YASA ÇIKTI

Söz konusu 3 bakanın zorunlu olarak seçim öncesi istifa etmesini gerektiren yasanın İsmet İnönü ve CHP ile bir ilgisi var:

Yıl 1959. İktidarda, Menderes'li Demokrat Parti, muhalefette İsmet Paşa'lı CHP var. Siyasi hava çok gergin. CHP, dönemin iktidarının rejimi tehlikeye soktuğu iddiasında.

CHP lideri İnönü, her fırsatta Menderes liderliğindeki DP iktidarının ülkeyi krize soktuğunu iddia ediyor, üniversite hocaları da öğrencileriyle birlikte iktidar aleyhine yürüyüşler yapıyor; Tandoğan, Çağlayan, Manisa, Çanakkale ve İzmir'de olduğu gibi.

KAYSERİ MİTİNGİNE GİDERKEN..

İnönü, bir miting için Ankara'dan Kayseri'ye giderken bindiği tren Kayseri yakınlarındaki Himmetdede İstasyonu'nda bilinmeyen bir nedenle duruyor. Yaklaşık üç saatlik rötarın ardından yeniden hareket eden trenin durması o gün istifa eden üç bakanla birlikte bu zamana kadar görev yapmış tüm bakanlara da kesiliyor

İLK FATURA ULAŞTIRMA BAKANINA KESİLDİ

Trenin durmasından dönemin Ulaştırma Bakanı sorumlu tutularak bu görevde bulunan kişilerin seçimlere 3 ay kala istifa etmesini gerektiren bir madde konuyor. Daha sonra bu maddeye İçişleri ve Adalet Bakanı da ekleniyor. Ancak İçişleri ve Adalet Bakanları'nın bu yasaya hangi sebeple eklendiği bilinmiyor.

Bu haber toplam 1932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri