Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnönü’ye Sitem Gül’e Teşekkür

30.12.2012 12:20
Uğur Mumcu olayının aydınlatılması için namus sözü veren Erdal İnönü, cinayeti ört-bas etti; Abdullah Gül ise cinayetin ortaya çıkması için talimat verdi! Uğur Mumcu’nun kardeşi ve avukatı Ceyhan Mumcu “Dönemin hükümeti, işi ağırdan aldı. Abdullah Gül ise

Sivas davası ve Başbağlar katliamı davası hakkında Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) harekete geçiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesine yönelik davanın çözümü için de harekete geçtiği ortaya çıktı. 

Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'nun, suikasttan üç yıl sonra ‘Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın evlerini ziyaret ettiğini açıklamasının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verdiği, Mahmut Yıldırım'ın ifade örneğinin acilen Uğur Mumcu'nun kardeşi ve avukatı Ceyhan Mumcu'ya gönderilmesini istediği bildirildi. 
Mahmut Yıldırım'ın Uğur Mumcu'nun öldürülmesine yönelik ifadelere ulaşılırsa, Uğur Mumcu davası hakkında ek iddianame hazırlanacak ve davanın 24 Ocak 2013 tarihinde zaman aşımına girmesi önlenecek, dava 10 sene daha uzayacak.

ADLİ TIP KURUMU'NDAN UĞUR MUMCU'NUN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ SKANDAL RAPOR 

Bu arada; Erdal İnönü'nün Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptığı DYP-SHP Hükümeti'nin Uğur Mumcu öldürülmesine ilişkin yanlış bilgiler veren kişi ve kurumlar hakkında soruşturma dahi açmadığı ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu tarafından 24 Ocak 1993 tarihinde Uğur Mumcu hakkında hazırlanan “Ölü muayene ve otopsi zaptı”nda skandal ifadeler yer alıyor. Adli Tıp Kurumu; Uğur Mumcu ak saçlı olmadığı halde “ak saçlı” tabiri kullanılmış. Raporda; Uğur Mumcu'nun göz rengi “kumral” olmasına rağmen “ela” olduğu yazılmış.

MUMCU: “DÖNEMİN HÜKÜMETİ SORUŞTURMA DAHİ AÇMADI” 

Akit gazetesi'ne konuşan Uğur Mumcu'nun kardeşi ve avukatı Ceyhan Mumcu, dönemin hükümetinin Uğur Mumcu ölümüyle ilgili özensiz rapor hazırlayan Adli Tıp Kurumu yetkilileri hakkında soruşturma dahi açmadığını söyledi. Mumcu, “Adli Tıp Kurumu'nun raporunda Uğur Mumcu'nun, göz rengi ve saçı farklıdır. Adli Tıp Kurulu raporu hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Hükümetin soruşturma açması gerekirdi” dedi.

“ABDULLAH GÜL, UĞUR MUMCU CİNAYETİNİN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN ÇALIŞIYOR”

CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu'nun, ‘Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın 1996'da bir bayram sabahı kendisini ziyaret ettiğini, Mahmut Yıldırım'ın ikinci ziyaretinde ise cinayete ilişkin bazı bilgiler verdiğini söylediğini anlatan Ceyhan Mumcu, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güldal Mumcu'nun açıklamalarının ardından harekete geçmiş, Mahmut Yıldırım'ın, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadesinin bulunması için talimat vermiş. Abdullah Gül tarafından özel kuryeyle şahsıma getirilen yazıda, Mahmut Yıldırım'ın ifadesinin bulunması için çalışmalar yapıldığını ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verildiği yazıyor. Uğur Mumcu cinayetinin failleri hala bulunmadı. Abdullah Gül, Uğur Mumcu cinayetinin ortaya çıkması için çalışıyor” diye konuştu.

“UĞUR MUMCU OLAYININ AYDINLATILMASI İÇİN NAMUS SÖZÜ VERİYORUM”

Dönemin Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, kendisinin Uğur Mumcu olayının aydınlatılması için namus sözü verdiğini açıklamıştı.

Kenan Kıran \ Yeni Akit

Bu haber toplam 5060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri