Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ne kadar uykuya ihtiyacınız var?

03.04.2011 20:25
Sabahları saatinizin alarmı çaldığında yataktan kalkmakta zorlanıyor musunuz? Uyandığınızda kendinizi dinlenmiş olarak hissetmiyor musunuz? Bunların nedeni ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu bilmemeniz ve uykunuzu yeterince alamamanızdır.

AskMen isimli internet sitesinde yer alan habere göre, uykusuzluğun trafik kazalarından, şeker ve kalp hastalığına kadar birçok zararı var. İdeal uyku kaç saattir ve bu süre kişiden kişiye değişiyor mu? İşte cevapları:

Onlarca ya da yüzlerce yıl önce, insanlar rutin olarak günde 8-9 saat uyuyorlardı. Bugün ise zamanın değiştiği ortada. Bugün BlackBerry ve iPhone'ların, internetin yaygın olduğu bir teknolojik ortamda ve yoğun çalışma saatleri nedeniyle insanlar üzerindeki stres çok fazla. Tüm bu koşuşturma içinde insanlar ne kadar uyuduklarını veya ne kadar uyumaları gerektiğini düşünmüyorlar. Bunun sonucunda da birçok isteyen durum oluşuyor.

Uykusuzluğun zararları: Sayısız araştırma uykusuzluk ile aşağıdaki negatif sonuçlar arasında bir bağ olduğunu gösterdi:

- Motorlu araç kazaları riskinin artması,

- Uykusuzluk nedeniyle artan iştahın Vücut Kitle İndeks'ini artırması,

- Şeker hastalığı ve kalp problemleri riskinin artması,

- Depresyon gibi psikiyatrik durumların artması,

- Dikkat, tepki ya da yeni bilgileri hatırlama yeteneğindeki düşüşler.

Başka bir araştırma ise uzun uyku süresinin (9 saat ve fazlası) hastalıkların artması, kaza ve hatta ölümlerle ilişkili olduğunu gösterdi. Araştırmacılar bu ilişkiyi "U" şeklindeki bir viraj olarak tanımladılar. Çok az ya da çok fazla uyku sağlığınızı tehlikeye atıyor.

Gerçekten ne kadar uykuya ihtiyacınız var?

Bu konuda sihirli bir rakam olmamasına rağmen Ulusal Uyku Derneği, yetişkinlerin çoğu için 7-9 saat arasında uyku öneriyorlar. Aynı zamanda uyku ihtiyacı yaşa göre değişiklik gösteriyor. Yeni doğan bir bebeğin günde 10-18 saati uykuda geçiyor. Fakat, uzmanlar bu öneriyi altın kural olarak değil genel kural olarak kullanmanızı istiyorlar. Çünkü, kişilerin ihtiyaçları değişiklik gösteriyor. Çevrenin yanında genetik koşullar da ne kadar uyumanız gerektiği konusunda büyük rol oynuyor. Gerçek ölçü gözlemlemedir. Gün boyunca kendinizi verimli hissediyor musunuz? Sağlıklı mısınız? Ayakta durmak için kafeine mi yükleniyorsunuz? Araba kullanırken kendinizi uykulu hissediyor musunuz? Uykunuzu yeterince alıp almadığınızı anlayabilmek için bu soruları kendinize sormalı ve yanıtlarınıza göre uyku sürenizi düzenlemelisiniz.

 
Kaynak:
Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri