Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de ne zaman Bitiyor?

10.12.2010 20:21
İngiltere merkezli Gelecek İletişim Araştırmaları’nın yazılı basının 2040 yılına dek 51 ülkede yok olacağına dair son tahmini ateşli tartışmaları da beraberinde getiriyor. Yazılı basın en erken ABD'de bitecek..

 

Gelecek İletişim Araştırmaları’nın başkanı Ross Dawson yazılı basının 2040 yılına değin 51 ülkede son bulacağını açıkladı.

Dawson yazılı basın neslinin hangi ülkelerde, hangi tarihlerde tükeneceğine dair bir de dünya haritası yaptı. Haritada renkler ne kadar sıcaksa o ülkenin yazılı basını o kadar erken ölecek.

Dawson gazetelerin neslinin tükenmesine yol açacak olan başlıca etkenleri ise şöyle sıralamış; - Cep telefonları ve e-okuyucuların artan performanslari  - Haber baskı maliyetlerinde artış - Dijital haber mekanizmalarının paraya çevrilebilirlik trendindeki yükseliş - Reklam trendleri - Ekonomik büyüme - Medya düzenleyici yasaların düzeyi ve hükümetlerin medya desteği.

Tahmine göre ABD’de yazılı basın 2017’de, İngiltere’de 2019’da, Almanya’da 2030’da, Türkiye ve Rusya’da 2036’da son bulacak.

kullan

Dawson yaptığı açıklamada gelişen ülkelerde medyanın hızla bir büyüme içine girdiğini, ancak dünyada medyada bir ayrılma başladığını ve sonuç olarak dijital haberciliğin yazılı basının yerini alacağını iddia ediyor.

NTVMSNBC

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri