Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternette paylaştığınız fotoğraflara dikkat!

18.11.2012 12:34
Uzmanlar, internete yüklenen fotoğrafların içerisine gizlenmiş bilgilerin daha sonra kullanıcı için sorun olabileceği uyarısında bulundu.
Cep telefonu ya da tablet bilgisayarların yanı sıra fotoğraf makineleri gibi yeni nesil birçok mobil cihaz, fotoğrafın çekildiği yerin coğrafi koordinatlarından diğer birçok özelliklere kadar birçok bilgiyi fotoğrafın dijital kodları altında saklıyor.
 
Temel olarak çekilen fotoğrafın tarihinin, sağ alt köşede ''çirkin bir şekilde'' duracağına bizzat dosyanın içerisinde kod olarak yerleştirmek mantığıyla 90'lı yılların sonunda ortaya çıkan teknik, daha sonra gelişme göstererek bilgilerin depolanabildiği bir görünüme büründü.
 
Tarihin yanı sıra çekildiği makinenin özelliklerinden coğrafi koordinatlara göre onlarca bilginin depolandığı fotoğraflardaki veriler, daha sonra çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.
 
-''Ciddi risk''-
 
Adli Bilişim Uzmanı ve Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Amacı kullanıcılara kolaylık sağlamak olan bu teknik, fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması alışkanlığıyla birleşince ciddi risk ortaya çıktı'' dedi., 
Bu haber toplam 2520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri