Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternetteki Dini Bilgileri Güvenilir Buluyor Muyuz?

09.07.2014 16:23
Akademisyen Recep Vardi, internetteki dini bilgilerin güvenilirliği hakkında, kullanıcı tutumlarını inceledi.

KULLUNICILAR NE DÜŞÜNÜYOR?

Yapılan araştırmanın sonucunda,  ankete katılanların % 37,3’ü internetteki dini bilgileri güvenilir bulurken, % 62,7’si güvenilir bulmadığını belirtti.

 

ozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Vardi, internetteki dini bilgilerin güvenirliği hakkında kullanıcı tutumlarını araştırdı.  Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dergisinde yayınlanan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.  Araştırma kapsamında, ankete katılanların % 37,3’ü internette yer alan dini bilgilerin güvenilir olduğunu belirtirken, % 62,7’si ise güvenilmez olduğunu düşünüyor. 

Araştırmadan dikkat çeken sonuçlar şöyle:

VARDİ: “İNTERNETTEKİ DİNİ BİLGİLERİN GÜVENİLİRLİĞİ KONUSUNDA PROBLEMLER VAR”

Vardi, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte dini içerikli sitelerde artış gözlendiğini ve bunun dini bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği konusunda problemler ortaya çıkardığını belirtti. Vardi, “insanlar internet aracılığıyla kutsal gece ve bayramlarda birbirlerine elektronik posta gönderiyor, dini içerikli sayfaları ziyaret ediyor, haftanın hutbesini dinliyor, dini sohbet ve forumlara katılarak düşüncesini ifade ediyor ve dini hayatı ile ilgili örnek uygulamalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuyor” diyerek internetin insanların dini hayatındaki yerine temas etti.

İNTERNETİN DİNİ BİLGİ VE MANEVİ YAŞAMI GELİŞTİRMESİ

“İnternette yer alan bilgi, belge, video, ses kaydı vb. ürün ve uygulamaların kullanımı ile birlikte ankete katılanların dini bilgi ve manevi yaşamındaki gelişim ile ilgili olarak katılımcıların % 8,2’si çok, % 50’si biraz, %18,4’ü az, % 15,6’sı hiç derken, % 6,6’sı fikrim yok ve % 1,2’si ise cevap vermemişlerdir. Buna göre biraz ve az şıklarının oranını topladığımızda % 76,6 oranında internet kullanımının ankete katılanların dini bilgi ve manevi yaşamını geliştirdiğini söyleyebiliriz.”

İNTERNETTE YER ALAN DİNİ BİLGİLERİN KONTROL EDİLMESİ GEREK: % 91,4 EVET.

“İnternette yer alan dini içerikli bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği problemi çerçevesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı, İlahiyat Fakülteleri vb. resmi kurumların siteleri kullanılarak dini içerikli bilgilerin kontrol edilmesinin gerekliliği yargısı için ankete katılanların % 91,4’ü evet,  % 8,6’sı hayır demişlerdir. Bu sonuçlara göre katılımcılar internette yer alan dini içerikli bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi konusunda ilgili kurumların sitelerinin kullanılmasının gerekliliğine inanmaktadır.”

DİNİ BİLGİLERİN GÜVENİLİRLİĞİ, RESMİ KURUMLARIN SİTELERİNDEN KONTROL EDİLİYOR

“İnternette yer alan bilgi probleminin çözümü çerçevesinde kurumsal kimliğe sahip kuruluşlar olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat Fakültelerinin sitelerinin kullanılacak dini içerikli bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilmektedir. Bu çerçevede ankete katılanlara Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat fakülteleri vb. resmi kurumların sitelerinin kullanacak internette yer alan dini içerikli bilgilerin doğruluğunu kontrol etme konusu ile ilgili olarak yönelttiğimiz soruya katılımcıların %67, 2’si evet derken, % 32.8’i hayır demişlerdir. Elde edilen sonuçlar internet ortamında yer alan dini içerikli bilgilerin güvenilirliği konusunda problemin varlığını ve bu problemin çözümü konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat fakülteleri vb. resmi kurumların sitelerini kullanarak internette yer alan dini içerikli bilgilerin doğruluğunu kontrol ettiklerini göstermektedir.”

DİYANET’İN SİTESİ İLK SIRADA

“İnternette yer alan dini bilgilerin doğruluğunun kontrol edilme şekli ile ilgili olarak ankete katılanların % 24,5’İ Diyanet İşleri Başkanlığının sitesini kullanarak; % 18,4’ü İlahiyat fakültelerinin sitelerini kullanarak, % 20,6’sı Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat fakültelerinin basılı yayınlarını kullanarak, %9,5’i üyesi olduğum dini gurubun sitesini kullanarak, % 11,6’sı üyesi olduğum dini grubun liderinin ve dini konularda uzman diğer üyelerin basılı yayınlarını kullanarak, %11,5’i diğer, %1,5 fikrim yok ve demişlerdir.”

Bu haber toplam 1604 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri