Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnterpol-çete kol kola

01.01.2012 09:47
Müslüman kişiler hakkında kırmızı bülten çıkarıldığında ‘şahin' kesilen İnterpol, söz konusu darbeciler ve batakçılar olunca işi ağırdan alıp, arananlara sahip çıkıyor.

İnterpol, yurtdışında firarda olan ve hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan sanıklar arasında farklı davranıyor.

İNTERPOL, AFİD DAVASINDA 3 ÜLKEDE HAREKETE GEÇTİ

İnterpol; Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) davasında seferber olmuş ve AFİD davasında yargılanan sanıkları Almanya, Fransa ve İran'da yakalayıp Türkiye'ye teslim etmişti. İnterpol, AFİD davasında yargılanan Cemalettin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan'ı Almanya'da; Metin Kaplan'ın kayınbiraderi Hasan Basri Gökbulut'u İran'da; Fransa İslam Derneği Başkanı Miktad Güler'i Fransa'da yakalamış ve Türkiye'ye iade etmişti. Miktad Güler, İstanbul'da sorgulanmış ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

ETÖ'YÜ, BATIK BANKA PATRONLARINI VE İŞ ADAMLARINI KORUYOR

Aynı İnterpol; hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Ergenekon Silahlı Terör Örgütü ve “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davalarının sanıkları, batık banka patronları ve iş adamlarını koruyor. Ergenekon sanıkları eski milletvekili Turhan Çömez 3 sene 184 gündür, Yeditepe Üniversitesi ve İSTEK Vakfı'nın sahibi Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan 2 sene 359 gündür, ÇEV Genel Başkanı Gülseven Yaşer de 2 sene 263 gündür firarda... Batık banka patronları Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan 8 sene 137 gündür, Cem Uzan 2 sene 79 gündür yurtdışında saklanıyor. “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasının firari sanığı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı ise, 174 gündür firarda!

UZANLAR, 8 SENE 137 GÜNDÜR FİRARDA

İmar Bankası'nı batırıp milletin sırtına 8 katrilyonluk borç bırakan Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan hakkında 17 Ağustos 2003 tarihinde yakalama kararı çıkarıldı. Cem Uzan, 18 Ağustos 2003 tarihinde, “Aile fertlerim en kısa sürede kamuoyu önüne çıkacaktır. Uzan ailesi için kanunlardan kaçmak asla söz konusu olamaz” açıklamasında bulunmuştu. Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan, 8 sene 137 gündür firarda...

CEM UZAN DA, 2 SENE 79 GÜNDÜR KANUNLARDAN KAÇIYOR

Yurtdışına kaçanları ağır dille eleştiren Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan da firarda! Cem Uzan, İmar Bankası'nı zarara uğrattığı iddiasıyla yargılanmış ve ceza almasından sonra da Fransa'ya kaçmıştı. Cem Uzan hakkında İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 14 Ekim 2009 tarihinde gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Cem Uzan, 2 sene 79 gündür firarda…

TURHAN ÇÖMEZ 3 SENE 184 GÜNDÜR FİRARDA!

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında, 1 Temmuz 2008 tarihinde, Balıkesir eski milletvekili Turhan Çömez'in evinde ve ofisinde arama yapıldı. Hakkında gözaltı kararı alındı ancak yurtdışında olduğu ortaya çıktı. Turhan Çömez, İngilizcesini ilerletmek için Londra'da bulunduğunu belirterek, “Üç aylık kendime program yaptım, iki ay daha buradayım” dedi. İki ay değil 42 ay geçti, hala Türkiye'ye gelmedi. Turhan Çömez, 3 sene 184 gündür firarda...

DALAN, 2 SENE 359 GÜNDÜR ÜLKESİNE DÖNEMEDİ!

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında, 7 Ocak 2009 tarihinde, Bedrettin Dalan'ın sahibi ve Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Yeditepe Üniversitesi ve Başkanı olduğu İstek Vakfı'nda arama yapıldı. Bedrettin Dalan, ABD'de olduğu için gözaltına alınamadı. Dalan, 1 sene 2 sene 359 gündür firarda... İşte, Bedrettin Dalan'ın, birbirini yalanlayan açıklamaları:
7 Ocak 2009: “İki hafta sonra döneceğim.”
8 Ocak 2009: “Eşimin sağlık sorunları nedeniyle ABD'ye geldik. İki hafta sonra İstanbul'dayım, polisler beni havaalanından alsınlar.”
20 Şubat 2009: “Bu pazartesi de doktor kontrolüne gitmem gerekiyor.”
3 Nisan 2009: “Ne zaman dönerim bilmem, şu an diş tedavisi görüyorum.”
7 Mayıs 2009: “Niye döneyim. Deli saçması bir soruşturmanın parçası olmak için mi? Benim alnım ak. Hiçbir kötülük yapmadım. Devletime karşı en küçük bir suç işlemedim. Bundan kuşkum yok. Ama gelirsem beni içeri atacaklar. Bu halimle belirsiz bir sürecin içine gireceğim. Niye geleyim? Gelip hapiste mi çürüyeyim?”

YAŞER'İN DE 2 SENE 263 GÜNDÜR TEDAVİSİ BİTMEDİ

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında 13 Nisan 2009 tarihinde, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Genel Başkanı Gülseven Yaşer'in evi ile ÇEV Genel Merkezi arandı. Hakkında gözaltı kararı olan Gülseven Yaşer'in Amerika'da olduğu öğrenildi. Gülseven Yaşer, sağlık sorunları nedeniyle yurtdışında tedavi gördüğünü, tedavisinin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye gelerek bağımsız Türk yargısının karşısına çıkacağını iddia etti. Yaşer, “Tedavim biter bitmez Türkiye'ye döneceğim” dedi. Yaşer de 2 sene 263 gündür firarda... Yaşer kendisini Türk hekimlerine emanet etmedi.

İDDİADAN MÜEBBET HAPİS CEZASI ALDI!

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 75. yılı kutlama törenleri sırasında Anıtkabir'e patlayıcı yüklü uçakla kamikaze dalışı yaptırmayı planladığı, Beyazıt Camii ve Fatih Camii'ni kana bulayacakları iddia edilen Cemalettin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan, elde hiçbir somut belge olmadan ‘Anayasal düzeni silah zoruyla yıkmaya teşebbüs etmek'ten yargılanmış ve ‘ölünceye kadar sürmek şartıyla müebbet ağır hapis' cezasına çarptırılmıştı. “İntihar dalışı” yapacağı iddia edilen cemaat üyelerinde ise, sadece “3 adet piknik tüpü” ele geçirilmişti!
Sanıklardan 21 kişi, DGM'de tutuklanmış, saldırı talimatını verdiği ileri sürülen Metin Kaplan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Kaplan, 12 Ekim 2004'de Almanya'dan sınır dışı edilmişti. Türkiye'ye getirilen Metin Kaplan'ı terörle mücadele polisleri teslim almıştı.

METİN KAPLAN'A ÖLÜNCEYE KADAR SÜRECEK MÜEBBET HAPİS CEZASI!

Metin Kaplan, “anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek” suçundan yargılandığı davada, “ölünceye kadar sürecek müebbet ağır hapis cezası”na çarptırıldı.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 20 Haziran 2005 tarihinde görülen davanın 4. duruşmasında, mahkeme heyeti, Metin Kaplan'ın savunmasını aldı.
İddianamede yer alan Anıtkabir ve Fatih Camii olaylarıyla ilişkisinin olmadığını da belirten Kaplan, yeni TCK'ya göre fikirleri açıklamanın suç olmaktan çıktığını anlatarak, tahliyesini istedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, hiçbir silah ve hiçbir patlayıcı madde bağlantısı olmayan Kaplan'a TCK'nın 146/1. maddesini gerekçe gösterip, “ölünceye kadar sürmek şartıya müebbet ağır hapis cezası” verdi. Mahkeme, hiçbir somut delil olmadığı halde, Kaplan'ın cezasında, asker katillerine bile uygulanan indirimi dahi uygulamadı.

GÖKBULUT, 18 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ
 

Metin Kaplan'ın Erzurum DGM'de yargılanan kayınbiraderi Hasan Basri Gökbulut da 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

YENİ AKİT 

Bu haber toplam 3100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri