Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak Petrolünde Türkiye'ye Mahkumlar!

15.01.2014 02:00
Kuzey Irak petrolü için Türkiye'yi devre dışı bırakacak 5 yeni hat projesinin uygulanma şansı yok. Çünkü bir takım unsurlar göz önüne alındığında bazı ülkeler her ne kadar istemese de enerji ticaretinde Türkiye'ye elleri mahkum!

Kuzey Irak'la petrol anlaşması yapan Türkiye'yi yapılan son operasyonlarla köşeye sıkıştırmaya çalışan lobiler enerjide yeni güzergâh için çalışmalara başladı.

Bugün bir gazete manşetinden verdiği haberde; Irak Milli Petrol şirketi SOMO'nun Türkiye'yi By-Pass edecek 3'ü Suriye'den 2'si ise İsrail'den geçecek olan 5 yeni petrol boru hattı üzerinde çalıştığını iddia etti. Söz konusu ABD-İsrail projesine Irak Başbakan'ı Maliki'nin de 'olur' vermesinin beklendiğini belirtti.

Gazetenin haberini Haber7'ye değerlendiren Ünlü Ekonomist Dr. Cemil Ertem ise, Türkiye'nin Kuzey Irak petrolünde By-Pass edilmeye çalışıldığının doğru olduğunu ancak Güney Gaz Koridoru'nun hayata geçirilmesi halinde haberde bahsedilen 5 hattın hiçbir şekilde uygulanma şansının olmadığını ve sadece teorikte kalmaya mahkum olduğunu söyledi.

ENERJİ TİCARETİNDE EN ÖNEMLİ UNSUR

Türkiye'nin By-Pass edilerek İsrail- Doğu Akdeniz- Suriye çıkışlı bir hattan bahsedildiğini ve Suriye üzerinden Akdeniz'e kaynakların ulaştırılarak bu şekilde ticaretin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini ifade eden Dr Ertem, bahsedilen hatta Suriye limanları ve Gazze tarafının kullanıldığını o yüzden burada siyasi ve iç savaş sorunlarının bir kenara koyulması halinde bile ortaya maliyet unsurunun çıktığını, bunun ise enerji ticaretinde çok önemli bir etken olduğunu belirtti.

GÜNEY GAZ KORİDORU'NA YANİ TÜRKİYE'YE MECBURLAR

Güney Gaz Koridoru'nun Azerbaycan Şahdeniz'den çıkan Gürcistan, Türkiye üzerinden TANAP boru hattına oradan da Bulgaristan sınırından Transatlantik boru hattı ile birleşip İtalya'ya ve bu sayede doğrudan Avrupa'ya akış sağlayabilen çok uzun bir enerji koridoru olduğunu ayrıca sadece Şahdeniz gazı için değil, aynı zamanda Akdeniz doğalgaz kaynaklarından, Kuzey Irak hatta İran'dan gelecek olan kaynakları da içinde toplayacak olan çok büyük bir enerji entegrasyonu projesi olduğunu vurgulayan Dr Ertem, ''Şimdi böyle olunca yalnızca Kuzey Irak kaynakları değil İsrail'in Doğu Akdeniz'de çıkaracağı kaynaklar dahi Güney Gaz Koridoru'na mecbur. Çünkü bu koridora alternatif projeler hiçbir şekilde nakliye ve enerji güvenliği ile başlangıç yatırım maliyeti açısından Güney Gaz Koridoru ile rekabet edemez. Böyle olunca enerjide rekabet edemeyecek fiyat uygunluğu sağlayamayacak hiçbir projenin gerçekleşmesi mümkün değildir. O yüzden Türkiye'ye alternatif olarak oluşturulan yeni 5 hat teorik olarak kalmaya mahkûmdur.'' diye konuştu.

TEK BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE'Yİ MAHRUM EDEBİLİRLER

Şu aşamada Türkiye'yi By- Pass etme çabalarının boşa çıkacağını da dile getiren Dr Ertem, tek bir şekilde Türkiye'yi kaynaklardan mahrum bırakabileceklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

''Hem Doğu Akdeniz'de İsrail'in bulduğu ama henüz çıkarmadığı kaynaklar, hem iran'daki kaynaklar hem de Kuzey Irak'taki kaynaklar şimdiye kadar olduğu gibi ortaya çıkartılmayarak yerin altında tutulabilir ve böylece Türkiye'nin buradan yararlanmasının önü kesilebilir. Böyle olması halinde de bölge halkları bu kaynaklardan yararlanamaz ve bölge zenginleşemez. Bu bir seçenektir ve bu zamana kadar da yapıldı. Emperyalist güçler özellikle İngiltere ve ABD bölgede görevlendirdikleri güçler aracılığı ile bunu gerçekleştirdi. Eğer bu kaynaklar yeryüzüne çıkacak ve ticarileşecekse bu aşamada Türkiye'den başka şans gözükmüyor.''

İSRAİL'İN ERDOĞAN'IN 3. ŞARTINI KABUL ETMEMESİNİN NEDENİ!

Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e kaynaklarını Türkiye üzerinden dünyaya satmak için 3 şart sunduğunu ancak İsrail'in bu şartlardan 2'sini yerine getirdiğini 3. Şart olan 'Gazze ablukasını kaldırma' isteğini kabul etmediğini çünkü Gazze ablukasında ispatlanmış 1 milyon metreküp doğalgaz olduğunu ve ablukanın kaldırılması halinde bu gaza Filistinliler'in de ortak olacağını bildiğini aktaran Dr Ertem,
''İsrail bu kaynakları paylaşmamak için çok çare aradı. Hatta o kaynakları elektriğe çevirip öyle satmayı dahi düşündüler ancak o proje dahi maliyetler açısından GGK'ya alternatif bir proje değildir.'' dedi.

habervaktim

Bu haber toplam 1684 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri