Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski PKK'lı bakan oluyor

05.04.2012 10:31
Irak'ın kuzeyindeki Kürt Bölgesel Hükümeti'nin özel kuvvetlerine komutanlık yapan eski PKK'lı General Aziz Veysi'nin ismi İçişleri Bakanı olarak geçiyor.

PKK'nın "hainler" listesinde yer alan Veysi'nin örgüte karşı bir duruşu var. Veysi, PKK'yı terk edenlere yardım ediyor. Onlara destek oluyor ve ilişkilerini sıkı tutuyor. Bu yüzden örgütle yollarını ayırmış birçok kişiye Aziz Veysi kol kanat gerdiği vurgulanıyor.

Irak'ın kuzeyindeki Kürt Bölgesel Hükümeti'nde Kürdistan Demokrat Partisi(KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği arasındaki dönüşümlü başbakanlık görevi Neçirvan Barzani'ye devredildi. Yeni kabineyi oluşturma talimatı alan Neçirvan Barzani, çalışmalarını son aşamaya getirdi. Yeni kabinede yer alacak bakanların önümüzdeki günlerde Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin onayına sunacağı kaydedildi. Neçirvan Barzani'nin listesinde çok ilginç bir isim de var. Bölgesel hükümete yakın Rudaw isimli gazetede yer alan habere göre eski bir PKK'lı bakanlık koltuğuna oturtulmak isteniyor. Geçmişte PKK'nın saflarında yer alan ve örgütten koptuktan sonra peşmerge güçleri içinde generalliğe kadar yükselen Aziz Veysi'nin adı İçişleri Bakanı olarak geçiyor.
 
MİLİTANLIKTAN GENERALLİĞE
Aziz Veysi, terör örgütünün saflarına 1989 yılının sonunda katıldı. İki yıl dağda militanlık yaptı ve ardından küçük gruplara yöneticilik yaptı. Veysi'nin bağlı bulunduğu aile; Kürt bölgesinde oldukça geniş ve etkili. Aziz'in babası Veysi, Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa'nın yakın güvenliğinden sorumluyken Saddam Hüseyin'in askerleri tarafından öldürülmüş birisi. Yani aile Barzanici. Ancak Aziz Veysi, PKK'lı olmayı tercih ediyor. Önemli ve güçlü bir ailenin mensubu olduğu için de Abdullah Öcalan, Aziz Veysi'yi özellikle KDP'yı zayıflatmak için kullanmak istiyor.

Bunun içinde kısa sürede Merkez Komite Üyesi yapmayı planlarken Veysi, örgütle fikir ayrılığına düşüyor ve ayrılıyor. Örgüt içinde yaklaşık üç yıl kaldıktan sonra 1992 Eylül'ünde gerçeği gören Veysi, çareyi kaçmakta buluyor. PKK'dan ayrılan Aziz Veysi, KDP'ye sığınıyor. Bir süre cezaevinde kalan Aziz Veysi, daha sonra affediliyor ve peşmerge güçlerine katılıyor. Ardından da 1999 yılında kurulan Kürdistan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın başına geçiyor. Zerevani denilen ve sayıları 19 bin civarında olduğu ifade edilen özel kuvvetlere komutanlık eden eski militan generalliğe yükselirken, daha önce "kahraman" gibi görülen Aziz Veysi bu kez de örgüt tarafından "hainlikle" suçlanıyor.
 
BAKAN OLMASI YÜKSEK İHTİMAL
PKK'nın "hainler" listesinde yer alan Aziz Veysi'nin içişleri bakanı olma ihtimali de oldukça yüksek. Zira Aziz Veysi, Neçirvan Barzani'nin yakın adamı olarak tanınıyor. Rudaw Gazetesi'nin haberinde göre de yeni kabine listesinde Veysi'nin ismi bulunuyor. Ayrıca mevcut İçişleri Bakanı Kerim Şengali ile Neçirvan Barzani'nin yıldızları pek barışmıyor. Çünkü, Şengali Kürt Federe Hükümeti'nin istihbarat Servisi olan Parastin'in başında bulunan Mesut Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani ile ilişkileri var. Mesrur ile amcaoğlu Neçirvan'nin ise bazı çelişkileri söz konusu. Bundan ötürü Neçivan Barzani, kendine yakın biri olan Aziz Veysi'yi içişleri bakanlığı koltuğunda görmek istiyor.
 
PKK'DAN KOPANLARLA ARASI İYİ
Aziz Veysi, yıllarca özel kuvvetlerde yer alan peşmergeleri eğitti. Hali hazırda da Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yapıyor. PKK'ya karşı görüşleriyle tanınıyor. Eski örgüt elemanları ve PKK'dan kopan üst düzey yöneticilerle iyi ilişkileri olduğu belirtilen Veysi, geçmişte PKK'ya karşı da çatıştı. Örgütün zayıf noktalarını bildiği için PKK'ya geçmişte zayiatlar veren Aziz Veysi, KDP içinde danışılan ve görüşlerine başvurulan bir kişi. Özellikle KDP'nin PKK'ya yönelik tüm siyasetinde onun görüşleri belirleyici bir rol oynuyor. Örgütü bildiğinden ötürü, Mesut Barzani ve KDP'nin diğer yetkili isimleri PKK'ya yönelik siyasetin belirlenmesinden Aziz Veysi'nin görüşlerinden faydalanıyorlar. "Şemdin Sakık ifadelerinde KDP'ye teslim olurken, Aziz Veysi'nin yardımcı olduğunu ve Duhok'ta kendisi için ev tuttuğunu söylemişti. Yani Aziz Veysi, PKK'yı terk edenlere yardım ediyor. Onlara destek oluyor ve ilişkilerini sıkı tutuyor. Bu yüzden örgütle yollarını ayırmış birçok kişiye Aziz Veysi kol kanat gerdiği vurgulanıyor. Bundan ötürü PKK Veysi'yi sevmiyor. Veysi de PKK'ya karşı bir duruş sergiliyor.

Türkiye
 
Bu haber toplam 5404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri