Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak Başbakan'ından küstah mesaj

15.01.2012 08:36
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki “Türkiye bölgeye felaket ve iç savaş getirebilecek bir rol oynuyor. Ancak bunun sonucunda zararlı çıkan Türkiye olur” dedi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde ülke siyaseti hakkında yaptığı yorumlar üzerine sert konuştu. El-Hurra televizyonuna röportaj veren Maliki, “Türkiye’nin Irak’a bu şekilde müdahale edeceğini beklemezdik. Son dönemde açıklamalar aracılığıyla süpriz müdahalelerde bulunduklarını fark ettik. Bu son açıklamalar Irak’ın iç işlerine müdahaledir ve buna kesinlikle izin vermeyiz. Eğer bizim yargı otoritemiz hakkında konuşuyorlarsa biz de onlarınki hakkında konuşabiliriz ve bizim tartışmalarımız hakkında konuşuyorlarsa biz de onlarınkiler hakkında konuşabiliriz. Türkiye bölgeye felaket ve iç savaş getirebilecek bir rol oynuyor. Ancak bunun sonucunda zararlı çıkan Türkiye olur, çünkü birçok mezhep ve farklı kökenli etnik gruplar barındırıyor” dedi.

Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılmasının ardından Irak’ta Şii-Sünni gerilimi yönetime sıçradı. Şii vekiller kendilerine yapılan saldırılardan Sünnileri sorumlu tutuyor. Sünni vekiller ise Şii Başbakan Maliki’nin kendilerini siyasetten silmeye çalıştığını savunuyorlar. Son olarak Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi hakkında Şiilere yapılan saldırılarda rolü olduğu şüphesi ile tutuklama emri çıkarılması gerilimi son raddeye taşıdı.

Nuceyfi’yle görüşmüştü
Başbakan Erdoğan ise tansiyonun yüksek olduğu dönemde birçok Iraklı Sünni politikacı ile görüşerek Bağdat’a mesajlar yolladı. Ankara’da perşembe günü Irak’ın Sünni Meclis Başkanı Nuceyfi’yle bir araya gelen Erdoğan, Irak’taki Sünni-Şii gerilimine ilişkin kaygılarını iletmiş ve “süreci yakından izliyoruz” demişti.

‘Vebalin altında kalırsınız’
Erdoğan, Bağdat hükümetine “mezhep savaşı çıkaranlar ve bunu engellemeyenler bu vebalin altından kalkamazlar” demişti. Erdoğan daha Sünni Irakiye grubunun lideri İyad Allavi ile telefonda görüşerek “Irak’ta demokrasi karşıtı ve mezhepçi yaklaşımların ülkeyi kaosa sürüklemesinden endişe duyduğunu” belirtmişti. Pazartesi de Irak siyaseti hakkında konuşan Erdoğan, “Irak’ta da şu anda mezhebi bir anlayış ortaya çıkarılmaya başlandı; bu ne yazık ki Irak’ı adeta bir kan gölüne döndürmüş vaziyette. Irak’ta sağlıklı bir yönetimden bahsetmek mümkün değil” demişti. Başbakan, Haşimi’yi de şahsen tanıdığını söyleyerek “böyle bir yaklaşım içerisinde olunması hiç mümkün değil” diye konuşmuştu.

Bu haber toplam 4452 defa okunmuştur
Amerikan Uşağı
Ahmet Remzi TURAN
Birinci dünya savaşında Osmanlı 7 cephede senin arap soydaşlarını korudu düşmana teslim etmedi.Bir avuş canını verdi ey kendini bilmez amerikan uşağı Sana koltuğu hediye eden amerika 2003 den beri ırakı yıktı yaktı talan etti birmilyon kişi öldürüldü onbunlerce kadina tecavuz etti, yüzbinlerce sakat kaldı şehirleri özellikle bağdatı harap etti.yağmaladı petrollere el koydu peşkeş çekti fellucede zehirli gaz bombaları ile katliam yaptılar o senin kuklası olduğun amerika değilde Türkiye mi sana düşman.hadi oradan kendini bilmez şii amerikan uşağı,iranın uydusu maliki , şunu iyi bil ki Düşmanını tanımayan Dostunu bilemezmiş ayıdan post senden dost olmaz
15 Ocak 2012 Pazar 11:49
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri