Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IRAK VE RUSYA'DAN DEV SİLAH ANLAŞMASI

10.10.2012 11:43
Rusya'ya giden Irak Başbakanı Maliki, Rusya ile 4,2 milyar dolar değerinde bir silah anlaşması yaptığı bildirildi.

Irak Başbakanı Malik ve Dışişleri Bakanı Zebari, Ortadoğu'da sıcak saatlerin yaşandığı bir dönemde Rusya'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Medvedev'la görüşen Maliki'nin bugün Putin ile görüşmesi bekleniyor. Irak'ın Rusya ziyaretini kritik kılan ise yaklaşık 4,2 milyar dolarlık silah anlaşması. Suriye krizinin devam ettiği bir süreçte Irak'ın silah anlaşması yapması dikkate değer bir gelişme.

Rusya açısında olaya bakılacak olursa, Ortadoğu'nun Rusya için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Hem stratejik açıdan hem de ekonomik açıdan Rusya, Ortadoğu'daki özellikle Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ediyor.

4.2 MİLYAR DOLARLIK SİLAH ANLAŞMASI

Maliki'nin Rusya ziyareti, uzun zamandır taraflar arasında askeri alanda yapılan görüşmelerin de sonuçlandığını gösterdi.

Rusya Başbakanlık Basın Servisi, iki ülke yetkilileri arasında nisan-temmuz ve ağustos aylarında yapılan görüşmeler çerçevesinde, askeri alanda 4.2 milyar dolarlık işbirliği anlaşmasının imzalandığını bildirdi.

Askeri-teknik işbirliği anlaşması çerçevesinde Irak'ın Rusya'dan 30 adet Mİ28-NE tipi gece görüşlü saldırı helikopteri ve 50 adet Pantsir-S1 tipi kısa menzilli hava savunma sistemi alması bekleniyor. 

Bu haber toplam 2496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri