Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ta intihar saldırılarında 40 kişi öldü

10.03.2009 16:01
Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Musul ve Kerkük kentlerinde düzenlenen intihar saldırılarında 40 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.
Bağdat Güvenlik Planı Askeri Sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata Musavi yaptığı açıklamada, Bağdat'ın 30 kilometre batısındaki Ebu Gurayb ilçesinde, Irak hükümetinin desteğinde ulusal barış için yapılan aşiret liderleri toplantısından sonra aşiret liderlerinin güvenlik güçlerinin eşliğinde halk pazarında dolaştıkları sırada bir intihar eylemcisinin aşiret liderlerinin arasına sızıp üzerindeki patlayıcıları patlattığını söyledi.

Musavi, olay yerinin hemen kordon altına alındığını ve yaralıların en yakın hastanelere kaldırıldığını kaydetti.

Güvenlik kaynakları, olayda Ebu Gurayb ilçesinin güvenliğinden sorumlu bir tümen komutanının ve bir gazetecinin yanı sıra çok sayıda aşiret liderinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Saldırıda 33 kişinin öldüğü, 46 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Ölen basın mensubunun El Bağdadiye kanalında kameraman olarak çalışan Haydar Haşim Hüseyin olduğu belirtildi. Aynı kanalda kameraman yardımcısı olarak çalışan Suhayb Adnan ve devlet televizyonu El Irakıye'de muhabir olan İbrahim El Kasib'in ağır yaralandığı bildirildi.

Irak İçişleri Bakanlığı kaynakları, Musul'un El Hamdaniye bölgesinde polis devriyesini hedef alan intihar saldırısında 5 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığı söyledi.

Bu arada, Kerkük'te bu sabah polis devriyesini hedef alan intihar saldırısında 2 polisin öldüğü, 5 polisin yaralandığı belirtildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri