Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ın petrolünü Türkiye işleyip Irak'a satıyor

18.11.2012 02:09
Başbakan Erdoğan, Irak ile yapılan petrol işbirliğini anlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır seyahati öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, toplantıda, Irak'ın Kuzeyi'ndeki Bölgesel Kürt Yönetimi ile Türkiye arasında enerji alanında yeni anlaşmalar imzalandığını açıkladı.

IRAK'IN PETROLÜNÜ TÜRKİYE İŞLİYOR VE IRAK'A SATIYOR

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız'ın, Kuzey Irak'ın Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami ile çalışmalarını yaptıklarını ve imzaların büyük atıldığını aktaran Erdoğan, "Gerek doğalgaz da gerek ham petrole yönelik neler yapılabilir bunun üzerine çalışmalar yapıldı. Burada merkezi yönetimi aslında sıkıntıya düşürecek bir şey söz konusu değil. Kuzey Irak kendi potansiyeli içinde, kendi tasarruf alanı içinde yapması gereken neyse bunu yapıyor. Bunun dışında herhangi bir şey zaten söz konusu değil. O tasarruf alanı içinde yaptıklarını yaparken de kendisi bize ham petrolü verirken bizden benzin, mazot gibi işlenmiş ürünleri alıyor. Kendileriyle bu konuda bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

PETROL ÇIKARMAK DEĞİL PETROLÜ İŞLEMEK DAHA KARLI

Otoriteler petrolü aramanın, bulmanın ve işletmeye hazır duruma getirmenin bu sürecin karsız yönleri olduğunu, işleyip satmanın ise karlı yanı olduğunu ifade ediyor. Bu süreç içerisinde Türkiye'nin bu anlaşmanın karlı tarafında olduğu vurgulanıyor.

Günümüzde dünyanın petrol devi olan şirketler, ülkelerdeki petrolü işleyerek satıyor. Bu şirketlerin petrol çıkaran ülkelerin aksine, çıkartılan petrolü işleyerek daha çok kazandıkları biliniyor. 

Bu haber toplam 7106 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri