Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak’ta Hacı Putin modası

09.10.2015 11:00
Rusya, Suriye'deki gücünü Irak'ta genişletmek istiyor. Putin, şimdiden Irak'ta bir kurtarıcı gibi görülüyor; ona "Hacı Putin" diyorlar.

Moskova'nın IŞİD’e Irak’ta da müdahale edebileceğine yönelik iddialar gündeme gelirkenRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in popülaritesi Irak’taki Şiiler arasında tavan yapmış durumda.

HACI PUTİN EFSANESİ

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, birçok Şii, ‘Hacı Putin’i kurtarıcı olarak görüyor, hatta onun için türlü kent efsaneleri uyduruyor. Sosyal medyada ise Putin, ülkenin neredeyse fahri vatandaşı ilan edildi. Hatta şöyle bir hikâye de uydurulmuş bulunuyor:

"BABASI RUSYA'YA GÖÇ ETMİŞ.."

“Aslında Putin’in babası Iraklı bir bakkalmış. Güneydeki Nasiriye kentinde yaşarmış. Dükkanında Arapçası ‘tin’ olan incir de satarmış. Bu nedenle baba Putin, ‘Ebu Tin’ diye anılırmış. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Ebu Tin, Rusya’ya göç etmiş. Burada ‘sarışın bir Rus kızı’ ile evlenmiş, oğluna da Abdülemir adını vermiş. Ancak Rusça Abdülemir demek zor olduğundan adı “Vladimir”e dönüşmüş.”


Iraklı ressam Muhammed Kerim, şu sıralar geçimini Putin'in portrelerini satarak sağlıyor.

"HÜSEYİN OBAMA’DAN DAHA İYİ"

Bağdatlı taksi şoförü Ali el-Rammahi, Irak’tan göç etmemesinin tek nedeninin Putin olduğunu söylüyor. “Beni Irak’ta kalmaya Putin ikna etti. Hacı Putin, Hüseyin Obama’dan daha iyi” diyor. Kendisi Hıristiyan olan ABD Başkanı Obama’nın Kenyalı babası Müslüman’dı, bu nedenle orta adı Hüseyin.

Bu haber toplam 2070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri