Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ta son durum! IŞİD 3 bölgeyi daha aldı

22.06.2014 16:11
IŞİD, Irak'ın Enbar vilayetindeki 3 ilçenin daha kontrolünü ele geçirdi.

Irak’ta Suriye sınırındaki El Kaim kapısını alan IŞİD, sınır kapısını başkent Bağdat’a bağlayan yol ve Fırat nehri kıyısındaki Anah ve Rava’nın yanı sıra Ürdün sınırına yakın Rutba’yı da ele geçirdi.

Reuters haber ajansının güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, IŞİD Irak’ın batısındaki Anbar eyaletinde bulunan Ana, Rava ve Rutba bölgelerini ele geçirdi.

İsmini açıklamayan bir istihbarat yetkilisinin Reuters’a verdiği bilgiye göre, Irak ordusu sabah saatlerinde Anah, Rava ve Rutba’dan çekildi. Ordunun çekilmesiyle birlikte IŞİD kısa sürede ilçelere girerek kontrolü tamamen ele geçirdi.

Anah'ın doğusundaki Hadise ilçesinde bulunan aşiretler ise ilçeyi silahlı gruplara teslim etmeyi reddetti. İlçenin dışında bekleyen IŞİD güçleri ile ilçedeki silahlı aşiret mensupları arasında çatışma riski bulunuyor.
Anah ve Rava bölgeleri Suriye’den gelen Fırat nehrinin kıyısında. Aynı zamanda IŞİD ve aşiretlere bağlı silahlı grupların cumartesi günü ele geçirdiği Suriye sınırındaki El Kaim kapısını başkent Bağdat’a bağlayan yol üzerinde kalıyor.

El Kaim sınır kapısına Anah 110 kilometre, Rava ise 100 kilometre uzaklıkta bulunurken, Rutba ise Ürdün sınırına 140 kilometre mesafede.

Bu haber toplam 2696 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri