Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ta tehlikeli gelişme

28.07.2012 19:43
Irak Ordusu ile peşmergeler arasındaki gerginlik her an çatışmaya dönüşebilir

Irak Suriye sınırının peşmerge kontrolündeki kuzey kesiminin Irak merkezi ordusu tarafından denetim altına alınmak istenmesi üzerine peşmerge ile merkezi ordu arasında başlayan gerginlik sürüyor.

Irak Suriye sınırının kuzeyindeki Rabia Sınır Kapısı'ndan dün daha da kuzeye ilerlemek isteyen Irak merkezi ordusu birlikleri ile peşmergeler arasında başlayan gergin bekleyiş, karşılıklı mevzilenme ve mevzilerin takviyesiyle devam ediyor.

Güneyden gelen 3 taburdan oluşan merkezi ordu birlikleri zırhlı araçlar, top ve ağır silahlarla Rabia Sınır Kapısı yakınlarındaki Mahmudiye köyünde bekliyor.

Merkezi ordu güçlerinin kuzeye geçmesine izin vermeyen Kahire köyünde konuşlu peşmergelere destek amacıyla iç bölgelerden 10 bin peşmergenin önemli bir kısmı gergin bekleyişin sürdüğü bölge ile Şengal taraflarına konuşlandırıldı. Diğer peşmergeler ise biraz daha geride bekletiliyor.

Yaklaşık 1 kilometre mesafede Irak askerlerinin karşısına konuşlandırılan peşmergelerin elinde uçaksavar, roketatar, 60 ve 120 milimetrelik havanlar gibi silahlar bulunuyor.

Öte yandan takviye güçlerin sevki de sürüyor. Zaho'dan Suriye sınırı boyunca güneye inen yolda peşmerge taşıyan çok sayıda aracın bölgeye gitmekte olduğu görüldü.
 

Bu haber toplam 4620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri