Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'taki gerilimde kan döküldü: 13 ölü

20.11.2012 02:22
Kürt yönetimine bağlı peşmergeler ile merkezi Irak hükümeti güçleri arasında Tigrit kentinde çatışma çıktı.

Çatışmada bir sivilin yanısıra 12 Irak askerinin yaşamını yitirdigi bildirildi.

KÜRT YÖNETİMİ İLE MERKEZİ HÜKÜMET ÇATIŞTI

Irak'ta merkezi hükümet ile Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bir süredir yaşanan gerginlik bu akşam saatlerinde kanlı çatışmalara dönüştü.

Irak merkezi ordusuna bağlı askerlerin Kuzey Irak bölgesinin çevresini kuşatması üzerine Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin talimatıyla harekete geçen peşmergeler, bölgeye merkezi hükümetin askerlerini sokmamak için önlem aldı.

Merkezi hükemete bağlı Tigrit kenti yakınlarında bu akşam saatlerinde peşmegelerle, Irak merkezi hükümetininin özel görevlendirdiği Dicle Birlikleri arasında çatışma yaşandı.

1 SİVİL 12 ASKER ÖLDÜ

Çatışmada 1 sivil ile merkezi hükümete bağlı 12 askerin öldüğü öğrenildi.

GERGİNLİĞİN NEDENİ KERKÜK

Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında günlerdir süren gerginliğin Kerkük'ten kaynaklandığı belirtildi.

140'ıncı maddeye göre Kerkük'ün demograif yapısı nedeniyle Kürt bölgesi veya Irak merkezi hükümetine mi bağlanacağıyla ilgi tartışmalar üzerine merkezi hükümetinin olası bir nüfus sayımına sıcak bakmadığı için Dicle Birliklerini Kürt bölgesine kaydırdığı belirtildi.

Bağdat yönetimi ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında Peşmergelerin merkezi hükümete bağlanması yönünde tartışma yaşanmıştı.

Bu tartışma sırasında merkezi hükümet Türk askeri birliklerinin Kürt bölgesinden çıkarılmasını istemesine, Kürt yönetimi sessiz kalmıştı. 

Bu haber toplam 2068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri