Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'tan Türkiye'ye PKK desteği

14.10.2011 18:23
"Türkiye'nin artık Irak kaynaklı bir terör faaliyetine tahammülü yok"

Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, PKK'nın Kuzey Irak'taki silahlı varlığının meşru olmadığını söyledi. Davutoğlu ise, "Türkiye'nin artık Irak kaynaklı bir terör faaliyetine tahammülü yok" dedi.Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zebari, "Bizim teröre ilişkin tutumumuz sabittir ve ilkesel bir tutumdur. PKK'nın kuzeydeki silahlı varlığı meşru değildir ve kabul edilemez bir durumdur" dedi. Ancak Zebari, Irak'ın, topraklarındaki PKK varlığını sonlandırmak için atacağı adımlar konusunda bilgi vermedi.

Zebari ayrıca Irak'ın, "Türkiye'nin meşru olan kuşkularını anlayışla karşıladığını" belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı, "PKK meselesi yeni bir mesele değildir. Bu mesele 20 yıllıktır. Biz bunun bir buluşmayla, bir bildiriyle ve bir tutumla çözüleceğine inanmıyoruz. Bunun birçok işleme tabi tutulması lazım. Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerimiz sadece bu meseleye yoğunlaşmamalı. Çok ortak çalışma alanımız var, fakat bu da ortak bir derttir. Bundan dolayı da adımlar atmamız gerekiyor. PKK konusunun iki ülke arasındaki ilişkileri zehirlemesine fırsat vermememiz gerekiyor" diye konuştu.

"ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ YOK"

Basın toplantısında konuşan Davutoğlu ise Türkiye'ye dönük olarak Irak'ta odaklanmış terör yapılanmasından kaynaklanan tehdidin hem Irak'ın hem Türkiye'nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine tehdit oluşturduğunu belirterek, "Biz buna karşı net bir pozisyon almak durumundayız. Türkiye bu terör faaliyetinin sona erdirilmesi konusunda kararlıdır" dedi.

Türkiye'nin her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduğunu ve savunmaya devam edeceğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin PKK'ya karşı alacağı tedbirin ne Irak'a ne de Irak'taki etnik bir gruba karşı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kararlılığını Zebari'ye de ifade ettiğini ve her zaman bu konunun dile getirildiğini belirten Davutoğlu, "Artık Irak topraklarında Türkiye'ye dönük tehdit oluşturan bir terör faaliyetine tahammülümüz yoktur. Bunun bilinmesi gerekir. Bunun için de üçlü mekanizmalar geliştirdik, ikili istişarelerde bulunduk, ama hala bu terör tehdidi Türkiye'ye dönük olarak devam ediyor. Bu konuda en etkin tedbirleri almaya kararlıyız. Bu konuda Irak makamlarının bize göstermiş oldukları anlayış dolayısıyla da müteşekkiriz. Bu konuda ortak bir perspektifimiz var" dedi.

Türkiye'nin, terör tehdidini bir ülkeye değil bölgedeki tüm kardeş halk ve ülkelere tehdit olarak gördüğünü ifade eden Davutoğlu, "İran'la, Suriye'yle, Irak'la, kuzeydeki yönetimle bu konudaki temaslarımız sürmektedir, sürecektir" diye konuştu.

"TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ ARTACAK"

Zebari'nin Türkiye ziyareti sırasında gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında da iki ülkenin, "terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığının Irak anayasasına aykırı olduğu" konusunda mutabakata vardığı açıklandı.

Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Irak tarafı, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin PKK ve diğer terör örgütlerini ortadan kaldırmaya yönelik kararlığını tekrar teyit etmiştir. İki ülke terörle mücadelede işbirliğini uluslararası hukuka uygun şekilde artıracaktır" denildi.

Toplantıların ikincisinin 2011 yılı sonuna kadar İstanbul'da yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. 

Bu haber toplam 1558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri