Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran ziyaretinden sıcak mesajlar

05.01.2012 20:15
İran'da üst düzey görüşmeler yapan Davutoğlu, Türkiye'ye NATO kalkanıyla ilgili Tahran'a güvence verdi. İşte kritik ziyaretten yansıyanlar..

Dış polikitada gözler Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran ziyaretindeydi. Üst düzey görüşmeler yapan Davutoğlu, Türkiye'ye NATO kalkanı konuşlandırılması kararıyla ilgili İran'a güvence verdi. Davutoğlu, "Sistem sadece savunma amaçlı, hiçbir ülkeyi hedef almıyor, hiçbir komşumuza tehdit değil" dedi.

Gündemde , Suriye , Irak ve ABD ile İran arasında yaşanan gergirlik de vardı.

Davutoğlu'ndan İran'da Üst Düzey Temaslar

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi, Dışişleri Bakanı Salihi ve İran'ın nükleer konulardaki başmüzakerecisi Celili ile biraraya gelen Davutoğlu kritik tüm başlıkları masaya yatırdı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Tahran'da Türkiye'de konuşlanacak radar sisteminin sadece savunma amaçlı olduğunun altını çizdi.

“İran’ı Tehdit Olarak Görmüyoruz, Bazı Gerçekler Çarpıtılıyor”

Davutoğlu, “Herhangi bir ülke karşı değil, herhangi bir ülkeyi de tehdit olarak görmüyoruz. İran ile karşılıklı güven söz konusu. Ama çıkan bazı haberler hiç hoş değil. Bazı gerçekler çarpıtılıyor. Türkiye'nin İran ile kardeşlik bağları yıpratılmak isteniyor. İran kardeş bir ülke ve tehdit olarak görmüyoruz" dedi.

“400 Yıllık Sınırımız Hep Aynı Kalacak”

Türkiye'nin bu görüşlerinin NATO belgelerine de yansıtıldığını vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye topraklarından herhangi bir saldırıya izin vermeyiz. Türkiye'nin komşularına saldırmak için bir nedeni yok. 400 yıllık sınırımız tarihin sonuna dek aynı kalacak" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Tahran'da Iraklı Şii Lider Mukteda El Sadr ile de bir araya geldi .Gündem Irak'taki mezhep çatışmasıydı .

Davutoğlu, bu konuda, "Irak'ta siyasi liderler Irak'ın geleceğini birlikte inşa edecekler. Karşılıklı suçlamalar yerine siyasi bir birliktelik içinde Irak'ı çeşitli mezheplerin birlikte yaşadığı bir barış, istikrar bir refah ülkesi haline getirmeleri gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Gündemdeki Diğer Konular

Ziyarette Suriye konusunun üzerinde de önemle durulduğu belirtiliyor.
Diğer önemli ve müzakere edilen konu ise PKK oldu.

Ayrıca, İran yönetimi ile Amerika arasında yaşanan Hürmüz Boğazı sorunu da Davutoğlu'nun ziyaretininde gündeme geldiği ifade ediliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ocak ayında Rusya'ya Şubat ayında Washington'a bir ziyaret planlıyor. Bu durum "Türkiye'yi yeni bir arabuluculuk dönemi bekliyor" yorumlara neden oluyor.

 

Bu haber toplam 2046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri