Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran ajanları MİT'i izlemiş

31.08.2012 00:28
Erzurum Cumhuriyet Savcılığının İran ajanlanlarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonla ilgili ayrıntılara Milat ulaştı.

Baas destekçisi İran ajanlarına yapılan şok operasyonlarda Ağrı'da 2, Van'da 1 Iğdır'da 5, Kocaeli'nde 1 kişinin göz altına alındığı bildirilmişti. Ayrıca İran uyruklu ajan Yaghoub Ahnoukhosh'un operasyon öncesi İran'a kaçtığı bildirilmişti. Söz konusu ajanların bölgede kaos meydana getirmek için hazırlık içinde oldukları, Suriye'ye destek veren STK'lar hakkında da bilgi topladıkları ortaya çıktı. Söz konusu ajanların PKK'lılar ile de temas halinde oldukları öğrenildi.

Yetkililer operasyon fitilinin 1 önce ateşlendiğini bildiriyor. 1 yıl önce 04 D 3759 plakalı bir minibüsün İl Jandarma Komutanlığı’nın fotoğrafını çektiğini tespit edilmesiyle durduruldu. Araçtan İran uyruklu Shahram Zargham Khoeı ve Mohammad Reza Esmaeılpour Ali Malek isimli 2 İran ajanının yanısıra B.T. isimli bir vatandaş çıktı.

MİT binasını fotoğraflamışlar

Ajanlarda yakalanan kamera ile çekilmiş fotoğraflarda; Milli İstihbarat Teşkilatı Iğdır Bölge Müdürlüğü binası, Valilik Konağı, Askerlik Şube Başkanlığı, Iğdır Cezaevi, Turkcell trafosu, Emniyet Müdürlüğüne ait muhtelif binalar, Tuzluca Kaymakamlığı, Tuzluca Devlet Hastanesi, Belediye Başkanlığı vb. pek çok kurum ve kuruluşa ait fotoğraflar bulundu.

Emniyet ve MİT'e kameraları incelettiren Başsavcılık, Kameralar'da İranlılara bilgi sızdıran, İran için çalışan bir çok Türk'ün görüntülerine ulaştı. Ayrıca görüntülerde İranlıların PKK'lılarla yaptığı mülakatlarda yer alıyordu. Bunun üzerine savcılık, operasyonu genişletme kararı aldı.

MİT ve Emniyet'ten bilgi istedi

Başsavcılık MİT Müsteşarlığına delillerle birlikte bir talimat yazısı göndererek, cihazlarda yer alan Kürtçe ve Farsça konuşmaların tercümesini istedi. MİT müsteşarlığından savcılığa gelen cevap yazıda şahısların İran lehine çalıştıkları, konuşmaların İran resmi görevlileriyle PKK'lı şahıslar arasında geçtiği bildirildi. Bunun üzerine ajanlar TCK'nın 327. maddesinde yer alan “Devletin Güvenliğine İlişkin Bilgileri Temin Etme” suçunu işledikleri gerekçesiyle tutuklandılar. Erzurum Cumhuriyet başsavcılığı emriyle ajanlarla bağlantısı olanlar ve ajanlarda ele geçirilen kamera kayıtlarında görüntüsü olanlar takibe alındı.

İran ajanlarına şok suçlama

2 gün önce göz altına alınan ve İran'a bilgi aktardığı iddia edilen şahısların; 02.10.2011 tarihinde ve 01.07.2012 Iğdır Emniyet müdürlüğüne gerçekleştirilen roketatarlı saldırıyla da ilgilerin olabileceği bildiriyor.

Şahısların, bölgede ayaklanma çıkaracak bilgileri derlemek, ülke aleyhine gizli ve askeri belgeleri temin etmek ve sızdırmak, suriyeli muhalifler ve hükümet aleyhine bilgi toplamakla suçlanıyor.

Önlemler artırıldı
1 yıl önce İranlı ajanlarda ele geçirilen GPS cihazı incelendiğinde ajanların bir çok kamu kuruluşunu, işaretledikleri ve işaretlenen yerlerde fotoğrafların çekildiği tespit edildi. GPS cihazıyla işaretlenen Milli İstihbarat Teşkilatı, Iğdır Bölge Müdürlüğü binası, Valilik Konağı, Askerlik Şube Başkanlığı ve Iğdır Emniyet müdürlüğünde önlemler 2 kat arttırıldı.19.08.2011 günü ajanların göz altına alınmasından 40 gün sonra 02.10.2011 tarihinde ve bir yıl sonra 01.07.2012 tarihinde ajanların kaydettiği GPS noktalarının civarından PKK roketatarlı ve el bombalı saldırı düzenledi. Emniyet güçlerinin saldırı beklentisiyle tetikte olması sonucu saldırıya anında cevap verilmesi üzerine teröristler gece karanlığında kaçtı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, İran ajanlarında ele geçirilen fotoğraf ve GPS işaretlemelerinin, PKK saldırısının yapıldığı Iğdır Emniyet Müdürlüğüyle örtüştüğünü tespit etti. Şimdi İran ajanlarıyla gerçekleştirilen eylem arasında bir bağ olup olmadığı araştırılıyor. 

Bu haber toplam 3768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri