Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran dergisi'nden çirkin karikatür

17.10.2012 17:54
İranlı bir dergi son sayısında Yusuf peygamberle (a.s.) alay etti. Yayınlanan karikatürde Yusuf (a.s.)’ın azizin karısı ile kıssası utanç verici bir şekilde ifade edildi.

İran’da Kayhan Dergisi Yusuf peygamberle (a.s.) alay eden bir karikatür yayınladı. İran dergisinin yayınladığı karikatür sosyal iletişim ağlarına taşınarak büyük tepkiyle karşılandı.

Konu üzerine yayınlanan haberlere göre karikatür, Allah Resulü Yusuf (a.s.) ile azizin karısı arasında geçen ve Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde anlatılan olayı alaycı ve utanç verici bir üslupla ele alıyor: ‘Şehirde birtakım kadınlar: ‘Azizin hanımı kendi uşağının nefsine yaklaşmak istiyormuş. Sevgi onun bağrını yakmış. Doğrusu biz onu açık bir sapıklık içinde görüyoruz’ dediler. Kadın onların düzenlerini duyunca kendilerine (birini) gönderdi. Onlar için dayanacakları koltuklar hazırladı ve her birine bir bıçak verdi. (Yusuf’a): ‘Çık karşılarına’ dedi. Onu gördüklerinde (gözlerinde) büyüttüler, (şaşkınlıktan) ellerini kestiler ve: ‘Allah’ı tenzih ederiz, bu bir beşer değildir. Bu ancak üstün bir melektir’ dediler. Kadın dedi ki: ‘İşte hakkında beni kınadığınız kişi budur. Andolsun ben onun nefsine yaklaşmak istedim ancak o iffetlilik gösterip sakındı. Ama eğer kendisine emrettiğimi yapmazsa mutlaka zindana atılacak ve mutlaka küçük düşürülenlerden olacak.’ (Yusuf Suresi, 30-31-32).

İran, seneler önce de Yusuf (a.s.)’ın hayatını konu edinen bir dizi film yayınlamış ve bu dizi filmde birçok tahrifle dikkat çekmiştir. Örneğin öyle olmadığı halde Yusuf (a.s.)’ı Firavunlar zamanında yaşamış, Firavunları tevhid ehli, Yusuf peygamberi (a.s.) satanı da kardeşleri göstermiştir.

Bilindiği üzere peygamberlerin ve sahabelerin canlandırılması Uluslararası İslam Birliği İslami Fıkıh Akademisi bu tür film ve dizilerin yapımını, tanıtımını, reklamını, izlenmesini, ortak olunmasını ve tv kanallarında oynatılmasını yasaklayan (haram olduğunu açıklayan) bir karar yayınlamıştı. (Küresel Haber)


 

Bu haber toplam 3556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri