Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan Erdoğan'a SERT ELEŞTİRİ!

28.09.2011 14:20
İran'ın dini lideri Hamaney'in askeri danışmanı Safevi, Erdoğan'ın İsrail çıkışının göstermelik olduğunu iddia ederek Türkiye'nin son dönemdeki çıkışını "siyasi poz" şeklinde niteledi..

Türkiye komşusu İran'ın zarar görmemesi için uluslararası alanda risk alırken, İran'ın önde gelen liderleri Ortadoğu'da Erdoğan'ın kuyusunu kazıyor. İran'ın dini lideri Hamaney'in askeri danışmanı Safevi, Türkiye’nin son dönemdeki politikasını “siyasi poz” ve “göstermelik” olarak değerlendirdi.

NATO füze sistemine Türkiye’nin kapılarını açması Tahran’dan Ankara’ya yönelik tepkileri arttırıyor. İran’ın dini lideri Hamaney’in askeri danışmanı Safevi, Türkiye’nin son dönemdeki politikasını “siyasi poz” ve “göstermelik” olarak değerlendirdi. Safevi “Ankara İsrail’le perde arkasında ilişkilerini yürütmeye devam ediyor” dedi.

İsrail çıkışı göstermelik’

NATO kalkanına Türkiye’nin kapılarını açmasının ardından Tahran’dan Ankara’ya yönelik tepkiler artıyor. İran’ın dini lideri Hamaney’in askeri danışmanı Safevi, Ankara İsrail’le perde arkasında ilişkilerini yürütmeye devam etmektedir” dedi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, İsrail’e yönelik Ankara’nın son dönemdeki tutumunun “göstermelik” olduğunu ileri sürdü.

Kendini İslam Dünyasının Lideri Olarak Gören Ahmedinaj Rahatsız Oldu

Ankara’nın Arap Baharı ile yönetim değişikliğine giden ülkelerde, İran modeline karşı, kendi yönetim biçimini kurmak istediğini iddia eden Safevi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır gezisini hatırlatarak “Erdoğan, bu ülkede halka yönelik yaptığı konuşmada Türkiye’deki sisteme benzer bir sistemin kurulmasını istedi” diye konuştu. Kendisini İslam dünyasının lideri olarak gören İran Devlet Başkanı Ahmedinejad'ın Başbakan Erdoğan'ın Arap Baharı turundan çok rahatsız olduğu daha önce gündeme gelmişti.

Eski İran Devrim Muhafızları komutanı olan Safevi, “Türkiye’nin Siyonist İsrail rejimine karşı tutumu da siyasi bir poz ve göstermeliktir. Ankara İsrail’le perde arkasında ilişkilerini yürütmeye devam etmektedir” dedi.

‘Rusya’ya yönelik de olabilir’

Türkiye’ye yerleştirilecek NATO füze savunma sistemine de değinen Safevi, İran’a yönelik yabancı tehditlerin ABD ve İsrail’den olabileceğini ifade ederek “Bu iki ülke son dönemde kendi iç sorunlarıyla uğraştıklarından İran’a karşı yakında askeri bir çatışma öngörülmüyor. Sistem, Rusya’ya yönelik de olabilir” ifadesini kullandı.

İran’ın eski Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki de, Türkiye’nin İsrail büyükelçisini sınır dışı etmesini “göstermelik bir eylem” olarak niteledi. Mutteki, yakın gelecekte şartların değişmesi ile ABD’nin hafif baskısı ile askıya alınmış askeri ilişkilerin tekrar kurulacağını ve elçilerin karşılıklı olarak geri döneceğini savundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir sene önce Brüksel’de aralarında geçen diyalogu da anlatan Mutteki, “bana, ‘NATO bizden tehdit altında olduğumuzu dememizi istiyor ancak biz kabul etmiyoruz. Çünkü Türkiye tüm ülkelerle dosttur ve herhangi bir tehdit ile karşı karşıya değil’ dedi. Şimdi ben Davutoğlu’na soruyorum bir yıl içinde Türkiye komşularından hangi tehdidi aldı da tutumunu değiştirdi” diye konuştu.

cumhuriyet

Bu haber toplam 3830 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

siaci iran
capanoglu
IRAN, once ehli sunnet dusmanligini bir biraksin! Ondan sonra konussun!!!
08 Ekim 2011 Cumartesi 11:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İrandan dost olmaz
R.İsmail Nergis
İran el altından amerika ile flört yapmakta dışarıdan islam ülkelerine şirin gözükmekte şia rejimini ve mezhebini başka ülkelere ihraç etmektedir.İğneyi kendilen çuvaldızı başkasına saplamaya çalışmaktadır.Unutmasınlar ki İslam Dünyasının Lideri Türkiye dir
29 Eylül 2011 Perşembe 09:17
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
adamlar haklı
faruk yürekli
Şeriat için mücadele eden Mısır'a laikliği telkin etmek, bir taraftan israille düşman gibi görünüp öbür yandan İsraili korumak için İran'a karşı füze kalkanı kurmak...adamlar sonuna kadar haklı...
29 Eylül 2011 Perşembe 08:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İranın dini mezhebidir
mazlum
İran maalesef İSLAMDAN ziyade şialığı ve farslığı öeMser hale geldi.
28 Eylül 2011 Çarşamba 21:22
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İranın dini mezhebidir
mazlum
İran maalesef İSLAMDAN ziyade şialığı ve farslığı öeMser hale geldi.
28 Eylül 2011 Çarşamba 21:22
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri