Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İRAN FÜZELERİNİ TÜRKİYE'YE ÇEVİRDİ

03.07.2012 12:28
İran, elindeki füzelerin menzilinin NATO füze kalkanının radarının bulunduğu Malatya’nın Kürecik ilçesine ulaşabildiğini söyledi.

Yeni geliştirdiği balistik füzelerle üç günlük bir tatbikata başlayan İran, elindeki füzelerin menzilinin NATO füze kalkanının radarının bulunduğu Malatya’nın Kürecik ilçesine ulaşabildiğini söyledi.

İran dün başlayan ve üç gün devam edecek füze tatbikatı öncesinde, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere gözdağı verdi. İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Hacizade, Malatya’nın Kürecik beldesinde kurulan NATO füze radar sistemine karşı balistik füze geliştirdiklerini açıkladı. İran’ın resmi haber ajansı İRNA’nın haberine göre komutan, Malatya’da kurulan ve Basra Körfezi kıyısında da kurulması planlanan füze kalkanlarının İran’ın yeni geliştirdiği füzeye karşı savunmasız olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Hacizade, “Bu sistemler, kurulduğu ülkelerin güvenliğini sağlamaktan ziyade, Siyonist İsrail rejimini korumak amacıyla yapılıyor. Biz de bu konuda boş oturmadık. Füze kalkanına karşı yaptığımız çalışmalardan biri radar karşıtı yerli balistik Arm füzelerini geliştirmek oldu. Bu füzeler hava savunma radarlarına karşı yapıldı ve bu tip tüm sistemleri vurabiliyor” diye konuştu. Hacizade, ellerindeki füzelerin Türkiye ve Körfez ülkelerindeki füze kalkanlarına “zarar verebilecek” kabiliyette olduğunu belirtti. Üç günlük tatbikatın, Avrupa Birliği ve ABD’nin aldığı yeni yaptırım kararları ile aynı gün, İstanbul’da 5+1 ülkeleri ile bugün yapılacak nükleer müzakerelerin de hemen öncesinde açıklanması dikkat çekti.

Tatbikat farklı menzillere sahip onlarca füzeyi içeriyor. Füzelerden biri olan Şabab 3 adlı İsrail’e ulaşabilecek 2 bin kilometre menzile sahip füze. Türkiye’deki Kürecik’i “tehdit eden” füzenin menzilinin ise 300 kilometre olduğu açıklandı. Tatbikat sırasında “replika hava üslerinin” kullanılacağı da belirtildi. Hacizade aynı konuşmasında İsrail’e de saldırmaları durumunda, “Böyle bir hata yaparsa yok olur, onları yeryüzünden sileriz” mesajını gönderdi.

İranlı komutan Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi ile ilgili soruya karşılık verdiği yanıtta da “Türk uçağının Suriye karasularına girdiği bu nokta, daha önce İsrail’in Suriye’nin kuzeyindeki tesisleri vurduğunda kullandığı noktadır. Bu nedenden dolayı Suriye bu bölgeye karşı çok hassastı. Türk pilotların ölümünden mutlu değilim, ancak Türk yetkilileri ilk başta olaya verdikleri doğal tepkiyi, Şam’a karşı siyasi bir baskı olması amacıyla siyasileştirdiler” diye konuştu.

Milliyet 

Bu haber toplam 2804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri