Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran hakkında müthiş iddia!

05.10.2012 12:52
Müthiş İddia: İsrail saldırısından endişelenen İran yanlışlıkla sivil uçağına ateş açtı...

İsrail 'in İran 'a olası bir saldırı ihtimalinin konuşulduğu bugünlerde New Yor Times Gazetesi müthiş bir iddiaya yer verdi. Pentagon kaynaklı haberde, 2007 ve 2008 yıllarında İran'ın, olası bir İsrail saldırısı endişesiyle sivil uçaklara ateş açtığı iddia edildi.

New Yor Times Gazetesi'nden yer alan habere göre, İran’a saldırı ihtimalinin Ortadoğu’yu felakete sürükleyeceği senaryosu uykuları kaçırıyor. İsrail'in 2007 yılında Suriye'ye düzenlediği hava saldırısında bir nükleer tesisi vurduğu ortaya çıkmıştı ve ondan sonraki süreçte İsrail'in şimdi de İran'ı hedef alıp almayacağı kaygısı oluştu.

Çok gizli Pentagon belgesine göre, "İran’ın nükleer tesisine saldırı ihtimalinin başladığı 2007 ve 2008 yıllarında İsrail savaş uçakları saldırabilir endişesiyle, İran savunma sistemi onlarca hata yaptı ve yanlış hedefe yönlendirdi." Haberde özellikle hava kuvvetlerinin sık sık yanlış tespitleri yaptığı dile getirildi. Pentagon kaynaklı rapora göre, 2007 ve 2008 başlarında, İran nükleer tesisini vurmak için İsrail'in Akdeniz'de tatbikatlara başlamasından sonra İran'da seri hataların başladığı yer aldı. Mayıs ve Haziran 2008'de İran'ın hava savunma sisteminin yanlışlıkla sivil bir uçağa ateş açtığı ayrıca kendi F-14 uçaklarına da birkaç kez ateş açıldığı iddia ediliyor. Belgelerde yanlış hedeflerin seçilmesinin, İranlı askerlerin kötü komuta ve yetersiz eğitimine bağlanıyor.

Bu tür yanlış istihbarat ve yönlendirme hatalar sonu sivil uçağı hedef alan kaza ilk değildi. 1983 yılında da Seul’dan kalkan ve rotasından sapmış sivil uçağı Sovyet hava kuvvetleri düşürmüştü.

SAMANYOLU HABER
 

Bu haber toplam 3622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri