Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan ABD ve İsrail'i rahatlatacak karar

24.10.2013 18:36
İranlı üst düzey bir milletvekili ülkesinin yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretimi çalışmalarına son verdiğini söyledi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Tahran'ın orta ölçekli uranyum üretimini durdurduğunu bildirdi. İran Meclisi'nin resmi haber sitesi ICANA'ya konuşan Nakavi, "Tahran'daki nükleer tesise yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yakıta ihtiyaç vardı ancak, gerekli yakıt temin edilmiştir ve artık bu oranda uranyum zenginleştirmeye gerek kalmamıştır ve üretimi yapılmamaktadır" açıklamasında bulundu.

İranlı parlamenter yüzde 20 uranyum zenginleştirme çalışmalarına ne zaman son verdikleri hakkında bilgi vermedi. Batılı ülkeler başlıca talepler olarak Tahran'dan yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermesini ve bu orandaki uranyum stokunu yurt dışına çıkarmasını istiyor.

Tahran, zenginleştirilmiş uranyum stokunu yurt dışına çıkarmayacağını ve bunun 'kırmızı çizgileri' olduğunu belirtiyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun son raporuna göre İran'ın 6 bin 774 kilogram düşük ölçekte ve 186 kilogram orta ölçekte (yüzde 20 oranında) işlenmiş uranyumu bulunuyor.

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'dan oluşan '5+1' ülkeleri, Tahran'ın tartışmalı nükleer programını görüşmek için bugüne kadar 10 kez masaya oturdu. Taraflar arasındaki son görüşmeler 15-16 Ekim tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde yapıldı. Yeni tur nükleer görüşmeler ise 7-8 Kasım'da tekrar Cenevre'de düzenlenecek. 

Kaynak:
Bu haber toplam 1584 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri