Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kapıköy-Razi sınır kapısı faaliyete geçti

18.05.2011 22:25
İran tarafındaki altyapı eksiklikleri nedeniyle hizmet veremeyen Kapıköy-Razi sınır kapısında, transit geçişler başladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve İran Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Ali Agamuhammedi'nin katılımıyla 16 Nisan'da transit geçişe açılan ancak, İran tarafındaki altyapı eksikliği nedeniyle faaliyete geçemeyen Kapıköy-Razi sınır kapısında teknik sorunlar giderildi.

Sorunların giderilmesiyle bugün transit geçişlerin yapılmaya başlandığı Kapıköy sınır kapısına giden Vali Münir Karaloğlu, Özalp Kaymakamı Şener Çağlar ve gümrük yetkilileri tarafından karşılandı.

Gümrük binasında incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kapının 16 Nisan'da hukuken açıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

''İran tarafı, teknik sorunları çözemediğinden, bugüne kadar hukuken açık olan kapıdan fiilen araç gönderemiyorduk. Nihayetinde İran tarafı eksiklikleri giderdi ve bugün geçişler başladı. Hukuken açık olan kapımız fiilen de araçların geçişiyle hizmete girmiş oldu.''

Vali Karaloğlu, kapının Van ile Saray ve Özalp ilçelerinin gelişmesine, ticaretinin büyümesine, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve turizmin gelişmesine çok ciddi katkılar sunacağını ifade etti.

AK Parti Milletvekili Burhan Kayatürk ise sınır ticaretinin Van ve bölge için çok önemli olduğunu belirterek, bölgede ticaretin hızlı bir şekilde gelişmesi ve kişi başına düşen gelirin artması için gerekli çabayı göstereceklerini kaydetti.

Konuşmanın ardından İran'a geçiş yapan araçlar, alkışlarla uğurlandı.

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri