Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran kararını askıya aldı!

23.12.2014 01:15
İran'ın, Türkiye'ye ihracatını arttırmak amacıyla Türk tırlarının depolarının mühürlenmesi işlemini askıya aldığı bildirildi.

Tahran Ticaret Odası Ulaştırma Komisyonu Başkanı Mesud Hansari, İran basınına yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki anlaşmazlık nedeniyle İran tırlarının Türkiye'ye geçişinin büyük ölçüde düştüğünü, İran'ın Türkiye ile ihracatının yükselmesini istediğini belirtti.

 

Türkiye'nin alınan kararlara riayet etmemesi nedeniyle İran'ın isteklerinde ısrarcı olmadığını iddia eden Hansari, Türk tırlarının eskisi gibi mazot satın almaya devam ettiklerini ifade etti.

 

Tırların sınırdan geçişiyle ilgili tartışmaların başlamasından bu yana iki ülke arasındaki ticaretin azaldığına dikkat çeken Hansari, "Oysa biz, Türkiye'ye olan ihracatımızın düşmesini değil daha önce olduğu gibi artmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Türk tırlarının depolarının mühürlenmesinin tarih kaydedilmeksizin askıya alındığını ifade eden Hansari, iki ülke arasında 15 milyar dolar civarındaki ticaret hacminin, 30 milyar dolara çıkartılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri