Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran, neden önce tuttu sonra bıraktı?

12.10.2011 20:04
Terör Örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın İran tarafından önce tutulup sonra bırakıldığı iddiası yeniden gündemde.
Aksiyon Dergisi'nin uzman muhabirlerinden Haşim Söylemez iki taraf arasındaki pazarlıkları bu iddiaların ilk ortaya atıldığı Ağustos ayı içinde yazmıştı. İşte dergide yayınlanan haberin ilgili bölümü...
Murat Karayılan,İrantarafından yakalandığı haberleri çıktığından beri ortalarda görünmüyor. Sürekli hareket hâlinde olan Karayılan'ın ağzından sadece bir açıklama yapıldı. Ancak onun Kandil'de olduğunu Kuzey Irak Kürt yönetimi kesin bir dille teyit ediyor. Örgütten ayrılan ve hâlen bazı militanlarla ilişkisi olan eski bir PKK yöneticisi de bu bilgiyi doğruluyor. Karayılan, 'yakalandı' haberinden iki gün önce PJAK güçlerini İran sınırından çekip yerine PKK'nın bazı unsurlarını yerleştireceğini açıkladı. Bu, Karayılan'ın İran ile ilişkisinin gerilmesini istemediği anlamına geliyor. Çünkü PJAK orada durduğu sürece İran ordusuyla çatışma hâlinde olacak. PJAK'ın çekilmesini taahhüt eden Karayılan ise bununla İran saldırılarına karşı örgütü korumak ve Ranya alanında rahat hareket etmek istiyor. İran da bu duruma razı. Bir başka iddiaya göre de bu süreçte Karayılan ile İranlı üst düzey yetkililer bir görüşme yaptı. Zaten "Karayılan İran'ın elinde!" haberleri de bu görüşmeler üzerine çıkmıştı. Yapılan sadece pazarlık görüşmeleriydi. Fakat "Karayılan bu görüşmeler esnasında mı alıkondu?" sorusunu da gündemin bir kenarına yazmak gerekir. İran ise Suriye'ye silah taşımak için PKK'nın alanını kullanmak veya örgütün, silah taşımasına yardımcı olmasını istiyor.

Karayılan'ın en büyük destekçisi ise İsrail. Çünkü İsrail, PKK'ya bölgede, Kuzey Irak'taki Kürtlere verilen hakların benzerini vadediyor. Bunun için 'dirayetli ve kültürlü' Karayılan'ın lider olmasını istiyor. İsrail, PKK üzerinden bölgedeki emellerini gerçekleştirmeyi planlarken, örgütü her zaman masada bir kart olarak tutmak amacıyla denetimine almak istiyor. Bu, işine geldiği için Karayılan tarafından da kabul görüyor. İsrail, Karayılan'ı desteklediğini örgütün öteki kanadına açıkça duyurdu. Kısa süre önce Karayılan'ınİsrailbasınına verdiği demeçte "Türkiye ortak düşmanımız" demesinin altında da bu görüşmeler yatıyor. Karayılan'ın sağ kolu Bozan Tekin son bir yılda 5 kez Tel-Aviv'de görüşmeler yaptı. Karayılan'ın da 5 ay önce Tel-Aviv'e gidip üst düzey görüşmeler yaptığı, ardından bazı rahatsızlıklarından dolayı bir hafta tedavi gördüğü belirtiliyor.
 

Bu haber toplam 2986 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri