Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran Murat Karayılan'ı Türkiye'ye iade eder mi

14.08.2011 15:10
İran'ın Karayılan'ı tutukladığı haberi yeni soruları da gündeme getirdi.

İran'ın Karayılan'ı tutukladığı haberi yeni soruları da gündeme getirdi.

 

Dün TRT'nin duyurduğu Murat Karayılan yakalandı haberi, bugün İran'dan gelen haber üzerine kesinlik kazandı.

İRAN: KARAYILAN YAKALANDI

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını söyledi.

PJAK PES ETMİŞTİ

PKK'nın bir diğer kolu olan PJAK, son dönemlerde İran'a yönelik saldırılarını sıklaştırmıştı. Bunun üzerine kapsamlı bir operasyon yapan İran, terör örgütünü pes ettirmişti. Bu konu ile ilgili bir açıklama yapan Karayılan, PJAK bünyesindeki HRK ismini verdikleri grupları geri çekme kararı aldıklarını dile getirmişti.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Şimdi herkes bu sorunun yanıtını merak ediyor. Yapmış olduğu saldırılarla çok sayıda İran askerinin ölümüne yol açan Murat Karayılan Türkiye'ye teslim edilir mi? İran ile ikili ilişkilerin iyi olması göz önünde bulundurulduğunda, Karayılan'ın Türkiye'ye iade edilmesi gündeme gelebilir. Ancak orada da şöyle bir ayrım var.. Şayet İran Karayılan’ı PEJAK üyesi olarak yakalarsa, onu yargılayacağı ve Türkiye’ye iade etmeyeceği kesin gibi. Ayrıca İran daha önce yakaladığı PEJAK üyelerini kısa bir yargılamadan sonra idam etmişti. Karayılan'ın akıbetinin de böyle olması bekleniyor.. Ancak İran Karayılan’ı PEJAK değil de, PKK üyesi olarak yakaladıysa, o zaman işin içine uluslararası siyaset girer. 

Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
Şimdi olacak olan şu
yedidağınaslanı
Tığkı apo yakalandığında ABD ne yaptıysa İranda öyle yapacak. KARAYILANI KOZ OLARAK KULLANCAK. TÜRKİYENİN SURİYE İLE OLAN İLİŞKİLERİNDE bu kozu kullanacak.
14 Ağustos 2011 Pazar 15:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri