Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran Murat Karayılan'ı yakaladı

14.08.2011 14:43
İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi: "PKK'nin elebaşı Karayılan yakalandı."

İran, terör örgütü PKK'nın elebaşı Murat Karayılan'ın yakalandığı haberini teyit etti.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını söyledi.

Konuya ilişkin haberleri değerlendiren Burucerdi, ''Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK'nın iki numaralı ismini tutuklamıştır'' ifadesini kullandı.

Burucerdi, ''İstihbarat güçlerimiz, Karayılan'ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır'' diye konuştu.

İran Devrim Muhafızlarının, 16 Temmuzdan beri terör örgütü PJAK'a yönelik operasyonlarında örgüte darbe vurulduğunu kaydeden Burucerdi, ''Bizim, Devrim Muhafızlarından da beklentimiz budur'' dedi.

TÜRK HÜKÜMETİ YETKİLİLERİ HENÜZ TEYİT ETMEDİ

Türk hükümeti kaynakları, PKK elebaşı Murat Karayılan'ın yakalandığını henüz teyit etmedi.

Edinilen bilgiye göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi'nin açıklamasına ilişkin olarak hükümete resmi herhangi bir bilgi ulaşmadı.

Burucerdi, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığını söylemişti.

Konuya ilişkin haberleri değerlendiren Burucerdi, ''Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK'nın iki numaralı ismini tutuklamıştır. İstihbarat güçlerimiz, Karayılan'ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır'' diye konuşmuştu.

İran Devrim Muhafızlarının, 16 Temmuzdan beri terör örgütü PJAK'a yönelik operasyonlarında örgüte darbe vurulduğunu kaydeden Burucerdi, ''Bizim, Devrim Muhafızlarından da beklentimiz budur'' ifadesini kullanmıştı.

ROJ TV iddiaları yalanladı!

ROJ TV, "Karayılan yakalandı" iddiasını yalanladı.

ROJ TV, Murat Karayılan'ın açıklamasını az sonra yayınlayacağını duyurdu.

İran Dış Politika Komisyonu Başkanı Brucerdi, terör örgütü PKK'nın elebaşı Murat Karayılan'ın yakalandığını açıkladı.

ROJ TV, İran yönetiminin yakalandığını doğruladığı terör örgütü PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalandığını yalanladı. ROJ TV, Karayılan'ın bizzat ROJ TV'ye konuşarak yakalandığını yalanladığını duyurdu.

Terör örgütü PKK'nın yayın organı Roj Tv, örgütün elebaşısı Murat Karayılan'ın İran güvenlik güçleri tarafından yakalandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını iddia etti.

EKER: ŞU ANDA BİLGİ YOK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, PKK elebaşı Murat Karayılan'ın yakalandığı iddiasıyla ilgili olarak, ''Kurumlarımızca teyit edilen bir bilgi şu anda değil. Sadece İran'ın kendisinin yaptığı bir açıklamadır. Gelişmeleri bekliyoruz, şu anda görüşmeler yapılıyor'' dedi.

Eker, AK Parti Trabzon İl Başkanlığı'nda gazetecilerin Karayılan'ın yakalandığı yönündeki haberleri sorması üzerine, şu yanıtı verdi:

''Bu İran menşeli, İran Meclis Sözcüsünden yapılan resmi bir açıklama. Bize bu noktada ulaşan, bizimle ilgili bilgi, bizim kaynaklı, kurumlarımızca teyit edilen bir bilgi şu anda değil. Sadece İran'ın kendisinin yaptığı bir açıklamadır. Gelişmeleri bekliyoruz., şu anda görüşmeler yapılıyor.''

HÜKÜMETTEN İLK RESMİ AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan, Murat Karayılan'ın yakalandığı iddialarına ilişkin açıklama: "Konuyla ilgili temaslarımız sürüyor."

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalandığı iddialarına ilişkin, "O konuyla ilgili temaslarımız sürüyor. Daha sonra açıklayacağız" dedi.

Bakan Davutoğlu, Feridun Sinirlioğlu'nun halası Muazzez Sinirlioğlu'nun Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Sinirlioğlu'nun yakınlarına taziyelerini ileten Davutoğlu, "İstanbul Erkek Lisesi'nde 7 yıl hocamız oldu. Allah rahmet eylesin" dedi.

Davutoğlu, PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalandığı iddialarına ilişkin İHA muhabirinin sorusu üzerine, "O konuyla ilgili temaslarımız sürüyor. Daha sonra açıklayacağız" demekle yetindi. Bakan Davutoğlu, "Kesin bir bilgi mi?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı.İHA

Karayılan ile ilgili muamma devam ediyor

Terör örgütü PKK'nın liderlerinden Murat Karayılan'ınİrantarafından yakalandığı yönündeki iddialar kamuoyunda geniş yankı buldu, ancak şu ana kadar kesinlik kazanamadı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra Roj TV'de Karayılan'ın görüntüleri yayınlandı. Karayılan'ın son görüntü ve açıklamaları olduğu iddia edilen 1 dakikalık görüntüde, yakalanma iddiaları reddediliyor. İran'ın resmi açıklamasından sonra Türkçe ve Kürtçeson dakikayayın yapan Roj TV, Karayılan ile yaptıkları röportajı akşam yayınlayacaklarını belirtiyor. Televizyonun son dakikasında, "Türk medyasının Karayılan haberleri yalanlandı. Karayılan ile röportaj bu akşam televizyonumuzda." iddiasına yer veriliyor.

Karayılan'ın yakalanması ile ilgili ilk olarak, dün İran Haber Ajansı açıklama yapmış ve yakalandığını duyurmuştu. Birçok televizyon kanalı da söz konusu iddiayı 'son dakika' olarak izleyicilerine aktardı. Söz konusu haber yaklaşık 20 dakika kadar ekranlarda kaldı. Birçokinternetsitesi de haberleri alıntı yaparak Karayılan'ın yakalandığını yazdı. Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na konuşan terör örgütü PKK kaynakları da Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı yönündeki haberleri yalanladı.

İçişleri Bakanı İdris Nail Şahin de bu konuda kendilerine ulaşan bilgi olmadığını açıkladı. Bugün ise İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını söyledi. Burucerdi, ''Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK'nın iki numaralı ismini tutuklamıştır.'' ifadesini kullandı. Burucerdi, ''İstihbarat güçlerimiz, Karayılan'ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır.'' diye konuştu. İran Devrim Muhafızlarının, 16 Temmuzdan beri terör örgütü PJAK'a yönelik operasyonlarında örgüte darbe vurulduğunu kaydeden Burucerdi, ''Bizim, Devrim Muhafızlarından da beklentimiz budur.'' dedi.

İran'ın bu açıklamasının ardından, Roj TV, teröristbaşı Murat Karayılan'ın yakalandığı haberlerini yalanlayarak ona ait görüntüleri servis etti. Terör örgütünün Danimarka'dan yayın yapan televizyonu Karayılan'la yaptıkları röportajın ise akşam yayınlanacağını son dakika olarak duyuruyor.

GELİŞMELER İZLENİYOR

AA/CİHAN 

Bu haber toplam 3244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri