Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekonomik taşları oynatacak hamle

16.07.2011 20:55
İran, yakın bir gelecekte milli para sistemini değiştirmeyi planlıyor. Bunun için harekete geçen merkez bankası ilginç bir yöntem uyguluyor...

İran Merkez Bankası para biriminin yeni ismini vatandaşa sormaya başladı. Bankanın web sitesine giren ziyaretçiler kendilerine sunulan isimlerinden birini seçiyor. Seçenekler arasında riyalin yanında 'toman', 'parsi' ve 'deri' de yer alıyor. Associated Press'in haberine göre online olarak yapılan araştırmada katılımcılara ayrıca para biriminden kaç tane sıfır atılması gerektiği de soruluyor. Şu andan İran'ın en değerli banknotu 100.000 riyal. Bunun da karşılığ yaklaşık 9 dolar. Ayrıca, İran'da kağıt paralar 500 riyalle 50 bin riyal arasında. Madeni paralar ise büsbütün değersiz.
Anket sonuçları, hükümetin para biriminde değişiklikler yapılması hakkında hazırlayacağı taslakta dikkate alınacak. Ve bu taslak metin meclise sunulacak.

YÜKSEK ENFLASYON HERKESİN BAŞINA BELA!
Hükümet, daha önce paradan dört sıfır atılmasını önermişti. İran, yüksek enflasyonla mücadele çerçevesinde hem paradan sıfır atmak hem de paranın ismini değiştirmek istiyor.

Öte yandan, ülkede kredi kartı sistemini geliştirilmesi de hedefleniyor. Kredi kartlarıyla insanların büyük miktarda nakit para taşıma zahmetinden kurtarılması hedefleniyor. İran'da çoğu dükkan alışverişlerde kredi kartı kabul etmiyor.

Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri