Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan Türkiye'ye PKK tehdidi

28.08.2011 10:03
New York Post gazetesi, Tahran'ın üst kapalı biçimde Türkiye'yi tehdit ettiğini öne sürerken İran'ın dini lideri Hamaney'in sert sözlerine yer verdi.r.

Suriye rejiminin yıkılmaması için yoğun çaba harcayan İran’ın Türkiye’yi “üstü kapalı tehdit ettiği” yorumları yapılıyor.

New York Post gazetesi, İranlı Kayhan gazetesinin kullandığı “Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak” ifadelerine vurgu yaptı.

New York Post gazetesinin tanınmış yazarı İran doğumlu Ortadoğu uzmanı Amir Taheri, “Suriye: Türkiye İran’a Karşı” başlığını kullandığı köşe yazısında Suriye ayaklanmasının “iki bölgesel rakip Türkiye ve İran arasında bir güç mücadelesine” yol açtığı yorumunu yaptı.
Türkiye’nin bir süre tereddüt gösterdikten sonra Esad rejiminin daha fazla yürüyemeyeceği kararını vermiş gibi göründüğünü kaydeden Taheri, Türkiye’nin, Suriye muhaliflerinin toplantılarına ev sahipliğini yaptığını, petrol ve gaz ithalatına ambargo dahil, AB’nin yeni yaptırımlara “destek” ifade ettiğini belirtti.

Suriye’deki “25 milyar dolarlık yatırımları”yla Türkiye’nin elinde bazı kozların olduğunu belirten Taheri, Türkiye’nin, şirketlerinden Suriye’ye yeni sermaye enjekte etmemelerini istediğini de öne sürdü.

“TÜRK POZİSYONUNU BAZI BÖLGE GÜÇLERİ DESTEKLİYOR”
Yazıda Esad’ın iktidarı bırakması ve onun yerine de geçici bir yönetimin kurulması yönündeki Türkiye pozisyonunun, başta Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri olmak üzere, bazı bölgesel güçlerce desteklendiği belirtilirken “Avrupa Birliği de, sanki Türkiye’nin Suriye konusunda öncülük etmesini istiyor” denildi.
Buna karşın gazete, “bazı Arap ülkeleri, tarafsız kalıyor çünkü Türkiye’nin geçiş stratejisinin, ABD’nin sağlam desteği olmadan kredibilitesinin bulunmadığına inanıyorlar” diye yazdı.

İRANLI GAZETEDEN TÜRKİYE UYARISI
Bu plana İran’ın karşı çıktığı vurgulandığı köşe yazısında İran’ın Suriye’ye sağladığı destekle ilgili bazı ayrıntıları verdikten sonra İran’ın, haziran ayına kadar Suriye konusunda tam kararını vermediği gibi göründüğünü ancak şimdi dini lider Ali Hamaney’in net bir biçimde Esad’ın lehinde ağırlığını koymaya karar verdiği yorumunu yaptı. Yazıda şöyle devam edildi:

“Hamaney’in görüşlerini yansıtan günlük Kayhan gazetesi, bu hafta bir başyazısında ‘Komplocuların Suriye’de başarılı olmasına izin veremeyiz. Suriye’yi hedef alanlar, aslında İran’daki İslam Devrimini hedef alıyor’ dedi. Gazete ayrıca, ‘Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak’ uyarısında da bulundu.”

TERÖRÜ YENİDEN HAREKETE GEÇİRME TEHDİDİ
New York Post yazarı, Kayhan gazetesinin “uyarı”sı ile ilgili, “Üstü kapalı tehdit, Tahran’ın, Türkiye’ye karşı mücadele eden terörist grupları yeniden aktif hale getireceğidir. Aslında İran Kürt İşçi Partisi’nin (PKK) silahlı unsurlarının hareketlerine koyduğu yasağı şimdiden kaldırdı” değerlendirmesinde bulundu.

 
Bu haber toplam 2942 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

haber fasıkdan
hamza
s.a niye new york post?varsa haberi iran kaynaklarındanda yayımlayabilirsiniz.pkk ya destek verecek bir ülke pjakı bu kadar vurmaz,türkiye kandili vuracağı zaman hava sahasını kullandırmaz,türkiye kandile girdiği gün kandili bombalamaz.hem kaldıki suriyedeki muhaliflerin emperyalist amerika ve siyonist israil oyunu olduğunu bir sağır sultan bilmiyordu onada msj atmışlar onunda haberi var.selam ve dua ile
28 Ağustos 2011 Pazar 11:40
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri