Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran uzun menzilli füze denedi

08.03.2009 18:38
İran'ın yeni bir uzun menzilli füze denediği bildirildi. İsrail ordu istihbaratı komutanı Tümgeneral Amos Yadlin ise, İran'ın nükleer silah yapabilecek hale geldiğini söyledi.
İran'ın ingilizce yayın yapan Press TV adlı kanalı, geçtiği alt yazıda, "İran'ın, yeni bir uzun menzilli füze denediğini" duyurdu.

Televizyon henüz haberle ilgili bir ayrıntı vermedi. İran'ın Fars ajansının kaynak belirtmeden verdiği haberde, denemenin başarıyla sonuçlandığı kaydedildi.

İran'ın üst düzey komutanlarından biri, geçen hafta içinde İran füzelerinin, artık İsrail nükleer tesislerine ulaşabilecek menzile sahip olduğunu söylemişti.

Bu arada İsrail ordu istihbaratı komutanı Tümgeneral Amos Yadlin, İran'ın nükleer silah yapabilecek hale geldiğini söyledi.

Yadlin bugün yapılan kabine toplantısında, İran'ın nükleer silah yapmak için gerekli "teknolojik eşiği" aştığını belirtti.

Toplantıya katılanlara göre, Tümgeneral Yadlin, bunun İran'ın şu anda nükleer bombaya sahip olduğu anlamına gelmediğini, ancak bomba yapmak için gerekli uzmanlık ve malzemeye sahip olduğu anlamına geldiğini söyledi. Kabine oturumuna katılanlar, toplantı kapalı olduğu için adlarının kullanılmasını istemediler.

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen da, ay başında CNN'de katıldığı bir programda, "İran'ın nükleer silah için yeteri malzemeye sahip olup olmadığına" ilişkin bir soruya, Tahran'ın atom bombası yapacağından "neredeyse emin oldukları" yanıtını vermişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 2120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri