Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nükleer sırları kim verdi?

08.11.2011 10:17
İran'ın eski Sovyet bilim adamlarının yardımıyla zincirleme reaksiyon denemeleri yaptığı iddia edildi.

İran'ın eski Sovyet bilim adamlarının yardımıyla nükleer savaş başlığı yapmak için zincirleme reaksiyon denemeleri yaptığı iddia edildi

BM'ye bağlı olarak çalışan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) İran hakkında topladığı istihbarat raporlarından Tahran yönetiminin nükleer silah yapmak için gereken kritik aşamaya yakın olduğu öne sürüldü. Amerikan Washington Post gazetesinin iddiasına İran nükleer silah yapımı konusunda eski Sovyetler Birliği atom mühendislerinden atom bombası yapmak için çok önemli teknik yardım aldı. Batılı diplomatlar ve nükleer uzmanlara dayandırılan istihbarata göre, İran Fizik Araştırmalar Merkezi, 90'lı yılların ortasında nükleer silah uzmanı olan Sovyet fizikçi Vyaçeslav Danilenko, ile irtibata geçti. İran'la çalışmayı kabul eden bilimadamı başkent Tahran'ın güneyinde bulunan Parchin Askeri Üssü'ne zenginleştirilmiş uranyumla patlama denemelerinin yapıldığı tesisin inşaatına katkıda bulundu.

Atom bombasına yaklaştı

Askeri tesiste nükleer zincirleme reaksiyonların yapılmasını sağlayan "R265" adı verilen yarım küre biçimindeki jeneratör de Danilenko sayesinde inşa edildi.

Nükleer patlama testlerini de bizzat gerçekleştiren Sovyet bilim adamının İranlıları zincirleme nükleer patlamalar konusunda eğittiği ileri sürülüyor. Bu istihbaratların, İran'ın 2003 yılından sonra nükleer silahlarla ilgili araştırmalarını devam ettirdiği konusunda kaygıları desteklediğini kaydeden gazete UAEK'ya sunulan yeni bulguların, İran'ın gizli araştırma programının şüphe edilenden daha başarılı, daha organize ve daha iddialı olduğunu gösterdiğini de belirtti. Gazeteye konuşan eski UAEK yetkilisi David Albright, istihbaratın, İran'ın yüksek zenginleştirilmiş uranyumu kullanarak çalışabilir bir nükleer patlama cihazı tasarlamaya ve üretmeye yetecek bilgiye sahip olduğunu doğruladığını söyledi.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail'in İran'a yönelik önleyici bir askeri operasyonun "çok ciddi bir hata" olacağını söyledi. Lavrov, "Beklenmedik sonuçlara yol açabilir" uyarısında bulundu.

İran için kritik gün

Amerikan Washington Post gazetesi dün manşetten raporu gören isimlerden elde ettiği bilgileri duyurdu. Buna göre İran Parçin kentindeki askeri tesislerinde nükleer silah elde etmek için çalışmalar yürütüyor. Atom bombası üretiminde Sovyet, Pakistanlı ve Kuzey Koreli bilim damları da İran'a yardımcı oluyor.

Bu haber toplam 3278 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri