Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'da Ahmedinejad Krizi

05.05.2013 12:45
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın istihbarat tarafından sorgulanmasının ardından üst düzey bir diplomat tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dini lider Ayetullah Hameney arasında uzun bir süredir yaşanan gerginlikte ikinci perde. Geçtiğimiz hafta Ahmedinejad'ın gözaltına alınarak istihbarak şefi tarafından sorgulanmasının ortaya çıkmasının ardından bu defa da 'reformist' kanatta yer alan üst düzey bir diplomatın tutuklandığı iddia edildi. Reuters haber ajansının geçtiği habere göre başta BM temsilciliği ve Washington'da diplomatik görevler olmak üzere pek çok kritik görevde bulunan Bagher Asadi'nin tutuklandığı bildirildi.

Tutuklanmayı Salihi doğruladı

Asadi ile birlikte yine Dışişleri'nde görevli iki diplomatın daha tutuklandığı bildiriliyor. Asadi'nin ne zaman, nerede ve kim tarafından tutuklandığı ise gizemini koruyor. Nerede tutulduğu da açıklanmayan diplomatların neyle suçlandığı hakkında da resmi bir açıklama yapılmadı.

İran Dışişleri Bakanlı Ali Ekber Salihi'nin tutuklanmanın yanlış anlaşılmadan

kaynaklandığına inandığını söyledi. Tutuklamanın duyulmasının ardından konuşan Salihi, Asadi hakkında reformist aktivistlerle birlikte hareket ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatılmış olabileceğini ifade etti. Salihi, Asadi'nin çok başarılı bir diplomat olduğunu belirterek "Umarım çok yakın zamanda yanlış anlaşılma sorunu çözüme kavuşturulacaktır" diye konuştu. Salihi'nin kim tarafından tutuklandığını da açıklamayan Salihi "Asadi parlak bir kariyere sahip olan çalışma arkadaşımız. Allah yardımıyla özgürlüğüne kavuşacaktır" diye konuştu.

New York'taki BM Genel Merkezi'nde uzun yıllar görev yapan Asadi 'reformist'lere yakınlık gösteriyordu. Bagher Asadi, BM'deki görevinin ardından da D-8 ülkeleri oluşumunda sekreterlik görevini yerine getiriyordu.

tımeturk

Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri