Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan 10 Günde Bir 400 Ton Yardım!

25.07.2013 03:26
Esed rejiminin Rusya ve İran'dan her 10 günde bir 400 ton askeri mühimmat aldığını iddia etti.

Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Selim İdris, Suriye iç savaşındaki son gelişmeleri değerlendirdi. İdris, rejimin bazı cephelerde ilerleme kaydetmesinin nedenin dış güçlerin müdahalesi olduğunu ifade etti.

"Elimizde Yemenli, Pakistanlı ve Afganistanlı Şiilerin Suriye rejimiyle beraber ÖSO'ya karşı savaştıklarını gösteren bilgiler var" diyen İdris, rejimin İran ve Rusya'dan yüklü miktarda silah ve mühimmat desteği aldığının altını çizdi. İdris, "Rejim, Rusya ve İran'dan her 10 günde bir, 400 tondan fazla mühimmat desteği alıyor. İran'dan askeri mühimmat dolu kalkan sivil uçaklar, Hama ve Şam'daki havaalanlarına iniş yapıyor ve ardından da Lazkiye'deki Hmeymimı, Halep ve Deyr'uz Zor havaalanlarına taşınarak o bölgeleri besliyor" ifadelerini kullandı.

"Karşılaştıklarımızın büyük çoğunluğu Hizbullah militanı"

Hizbullah militanlarının Şam'ın banliyölerinin yanı sıra Halep ve Deyr'uz Zor gibi değişik bölgelerde savaştığını ancak bunu en belirgin şekilde Lübnan sınırındaki Kusayr'da gördüğünü anlatan İdris, şunları kaydetti:

"Hizbullah, Lübnan-Suriye sınırından giriş yaparken, Iraklı Şiiler Irak-Suriye sınırındaki et-Tenf sınır kapısından giriş yapıyor. Yemen, Pakistan ve Afganistanlı Şiiler ise İranlılarla İran'ın silah taşıyan sivil uçaklarıyla hava yoluyla giriş yapıyor. Bunun yanı sıra Tartus limanına mühimmat taşıyan Rus yük gemileri de çoğu zaman Beyrut limanına uğrayarak oradan Hizbullah militanlarını deniz yoluyla Tartus'a getiriyor. Bizim savaş meydanlarında karşılaştıklarımızın büyük çoğunluğu Hizbullah militanı ve İranlı Şii gruplar, örneğin Han el-Asel'deki savaşanların çoğu Hizbullah militanıdır."

"Batı'dan umudu kestik"

İdris şöyle konuştu: "Suriye'deki devrimci kardeşlerime tüm içtenliğimle şunu söylemek zorundayım; 'Batı ülkelerinden Suriye devrimine silah, mühimmat ve askeri yardımı gelmesi konusunda umudumu tamamen kaybettim.' Ülkenin yüzde 70'inden fazlası tamamen yıkıldı. Şehit sayısı 160 binin üzerinde. 3 milyondan fazla Suriyeli komşu ülkelere sığındı 5 milyonu ülke içinde evlerini bırakarak başka yerlere göç etti. Biz Batı'dan silah ve mühimmat yardımı gelmesinden umudu kestik ama Allah'tan kesmedik."

"Rasulayn'a sessiz kalmayacağız"

PKK 'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD ) son günlerde Rasulayn ilçesi ve civarında yoğunlaşan saldırılarını değerlendiren İdris, "Rasulayn sınır kapısının ele geçirilmesi karşısında sessiz kalmayacağız. Rasulayn’da ve bütün bölgelerde savaşacağız. Rejim güçlerinin yanı sıra PYD ile savaşmak zorunda kalsak bile hiçbir sınır kapısından ödün vermeyeceğiz" dedi. İdris, Türkiye’ye Suriye halkına sağladığı yardımlar için teşekkür ederek, "Türkiye’ye geldiğimizde kendimizi vatanımızdaymış gibi hissediyoruz. Türkiye’nin konumunun yükselmesi, ülkenin emniyet ve güven içinde olması için dua ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri