Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan anlamsız Türkiye oyunu

26.08.2015 11:09
İran'da devlet destekli medya kuruluşlarında uzun süredir Türkiye'nin Ortadoğu politikasına ilişkin asılsız haberlerin yayınlanması dikkat çekiyor.

İran yönetiminin izni ve bilgisi dahilinde olduğu ileri sürülen yayınlarda, bölgesel kamuoyunda Türk yöneticiler ve Türkiye´nin dış politikasına ilişkin olumsuz bir algı yerleştirilmeye çalışılıyor.
 
ABD'NİN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ
 
BM'nin 2010 toplantısında sadece Türkiye Brezilya İran'a yaptırımların kaldırılması yönünde oy verdi. Türkiye, ambargo nedeniyle gıda ve ilaç alımında bile sıkıntı yaşayan İran'a destek için onurlu bir duruş sergiledi. Döviz yasağı nedeniyle İran'dan alınan gaz, altın karşılığında ödendi. Bu durum, ABD'nin büyük tepkisini çekti. Fakat yine de Türkiye geri adım atmadı.
 
HALA ÇOK SABIRLIYIZ
 
BATI'YLA mutabakattan sonra İran’ın dilinin sertleştiğine dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Arif Keskin’e göre DAEŞ'le etkin mücadele kararı ve İncirlik’i üs olarak kullanılması İran’ı tedirgin etti. Bu dönemden sonra Türkiye aleyhine yayınlar arttı. Türkiye bunlara rağmen hala sabırlı davranıyor.
 
HABERLERE İTİBAR EDİLMEMLİ
 
DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser: Geçen hafta İran’a seyahat ettik. Türkiye’ye karşı minnettarlar. Ambargo döneminde dahi Türkiye’nin yanlarında duydukları memnuniyeti ilettiler. Bazı gazete ve ya TV’lerde tek yanlı haberler yapılabiliyor. Bunlara itibar etmemek gerekiyor."
 
TÜRKİYE'NİN BU ÇABALARI GÖRÜLMEDİ
 
Cumhurbaşkanı Danışmanı Bülent Gedikli, ambargonun kaldırılması için ABD, AB ve BM'ye sürekli talepte bulunduğuna dikkat çekmiş ve "En başından beri İran’a ambargoya karşı çıkmıştık. bugün dünya Türkiye’nin istediği noktaya geldi" demişti.
 
EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 2012'de "İran büyük hayal kırıklığı" demiş ve şunları söylemişti: "Nasıl oluyor da sivilleri katleden bu rejime destek veriyor, anlamak mümkün değil. Büyük hayal kırıklığı. Çünkü çok destek verdik; BM , AB ve ABD’de İran’ı savunduk. Bütün dünyada neredeyse avukatlığını yaptık. Niye? Çünkü komşumuz.”

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri