Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan çarpıcı açıklama: Bağdat bizim başkentimizdir!

09.03.2015 15:56
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Yunusi, "Bağdat bizim başkentimizdir" dedi.

İranlı öğrenciler ajansı İSNA'nın haberine göre, "Büyük İranlı Kimliği Konferansı"nda konuşan Yunusi, İran kültür coğrafyasının Çin sınırından Hint alt kıtasına, Kuzey Kafkasya'dan Basra Körfesi'ne ulaşan coğrafyayı kapsadığını savundu.

Kültür, medeniyet, din ve İranlılık ruhunun 'Büyük İran' coğrafyasına yayıldığını söyleyen Yunusi, "Bu bölgede doğal bir birliktelik söz konusudur. Her ne kadar bazı farklılıklar birleşmeyi engellese de, gerçekte İran coğrafyası; Çin sınırından bugünkü Afganistan ve Pakistan'a, Kuzey Kafkasya'dan Fars (Basra) Körfezi'ne kadar olan coğrafi alan bu birliğin içerisinde yer alır" değerlendirmesinde bulundu.

"İRAN KÜLTÜR SINIRLARI İÇİNDE YAŞAYANLAR İRANLIDIR"

Azınlıklardan sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi, "İran kültür coğrafyasında yaşayan herkes İranlıdır ve bu yönüyle bizim korumamız altındadırlar. Onları İslam fanatizmi, ateizm, tekfircilik, yeni Osmanlıcılık, Vahhabilik, Batı ve Siyonizm tehdidinden koruyacağız" ifadelerini kullandı.

İran sınırlarını tarih, kültür ve coğrafyanın belirlediğini ifade eden Yunusi, "Bu bölgede stratejik kültürel ve tarihsel nüfuz oldukça önemlidir. Nüfuz coğrafyamızı göz ardı ederek menfaat ve güvenliğimizi koruyamayız" dedi.

"BAĞDAT BAŞKENTİMİZ"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "İran, 4 ülkeyi yuttu" açıklamalarının bizzat Netanyahu'nun bölgedeki "İran'ın büyük etkisini itiraf" anlamına geldiğini belirten Yunusi, "Irak şu an sadece medeniyet etkimiz altında olan bir ülke değil. Kimlik, kültür merkezimiz ve başkentimizdir. Bu, dün olduğu gibi bugün de böyle. Çünkü İran-Irak coğrafyası ve kültürünün birbirinden ayrılması mümkün değil. Biz ya birbirimizle savaşmalı veya bir olmalıyız" şeklinde kaydetti.

İRAN'IN ESED VE HUSİ YÖNETİMLERİNE DESTEĞİ

Irak ve Suriye'deki askeri varlığını önceleri reddeden İran,  IŞİD'in ortaya çıkmasından sonra "Kutsal mekanları ve türbeleri korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak" iddiasıyla bu bölgelerde asker bulundurduğunu açıklamıştı.

İran dini lideri Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ise 18 Ekim'de yaptığı bir konuşmada, Husi Ensarullah örgütünün Yemen'de yönetime el koymasını desteklediklerini açıklamıştı. Velayeti, "Hizbullah'ın Lübnan'da üstlendiği rolü, Ensarullah'ın da Yemen'de üstlenmesini umut ediyorum" demişti.

Bu haber toplam 1994 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri