Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan hac açıklaması

14.02.2017 12:44
Arabistan'ın Mina'daki izdihamda hayatını kaybeden hacılara "kan parası" ödemesi halinde İranlı vatandaşlar bu yıl hacca gönderilecek.

İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Rıza Salihi Emiri, Suudi Arabistan'ın hacı adaylarının güvenliğini sağlaması ve 2015'teki hac organizasyonu sırasında Mina'daki izdihamda hayatını kaybeden hacılara "kan parası" ödemesi halinde İranlı vatandaşların bu yıl hacca gönderileceğini söyledi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'in haberine göre, Emiri, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Suudi Arabistan'la hac konusunda yaşanan anlaşmazlığa da değindi.

Emiri, 2015'teki hac organizasyonu sırasında Mina'daki izdihamda hayatını kaybedenler için Suudi Arabistan'ın tazminat ve kan parası ödemesi gerektiğini belirterek, "Suudi Arabistan, hacıların güvenliğini, onurunu ve izzetini koruma konusunda asgari şartlarımızı sağlar ve Mina'daki şehitlere kan parası öderse bu yıl vatandaşlarımızı hacca göndereceğiz." dedi.

464 İRANLI ÖLDÜ

Kutsal topraklarda iki yıl önceki hac ibadetinde Mina'da şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamda Suudi Arabistanlı yetkililere göre, 769 kişi hayatını kaybetmişti.

Tahran ise hayatını kaybedenlerden 464'ünün İran vatandaşı olduğunu açıklamış ve Riyad yönetimini hacıların güvenliğini sağlayamamakla suçlamıştı.

İRANLILAR GEÇEN SENE HACCA GİDEMEDİ

İki ülke arasında geçen sene hac organizasyonu konusunda uzun süren görüşmelerde anlaşma sağlanamamış, İran vatandaşlarının hacca gitmesine izin vermemişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Hac ve Ziyaret İşleri Temsilcisi Ali Gazi Asker, geçen ay yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın daveti üzerine hac ziyaretiyle ilgili sorunları görüşmek için İran'dan bir heyetin bu ülkeye gideceğini belirterek, "Bizim için koşullar uygun oluncaya kadar hac ziyaretinde bulunmayacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
İranın fetö sü
ömer faruk harmancı
Amerika daha önce şahı inidirp ayetullahı başa getirdi başarılı olsa idi fetö de aynı şekilde gelecek bunlar gibi ipe sapa gelmez sapkınlıkları ile devam ettirecek / sürdürecekti dini liderlerin tek elden yönetildiği çok açık islam üzerinde her türlü tahribatı bunlar yapıyor isbatı geriye dönüp bakalım her şeyi açık ça göreceğiz
15 Şubat 2017 Çarşamba 13:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri