Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İRAN'DAN TÜRKİYE'YE 'ACEM OYUNU' MU?

18.02.2013 12:40
Ladin'in damadı neden Türkiye'ye getirildi; Süleyman M.'yi getiren İranlı ajan nasıl sırra kadem bastı; ABD, El Kaide ve İran'ın 11 Eylül sırları...

 

"Usame Bin Ladin'in damadı, Süleyman M.'nin 11 yıldır tutulduğu İran'dan Türkiye'ye gönderilişi ilginç ilişkiler ağını ortaya çıkarıyor." diyen Yeni Şafak Yazarı Abdülkadir Selvi'den, çarpıcı, ABD, El Kaide ve İran üçgeninde 11 Eylül ile İran'dan Türkiye'ye 'Acem oyunu' tespitleri...

11 yıldır İran'da yaşayan ve İranlı bir ajan tarafından Türkiye'ye getirilen Usame Bin Ladin'in damadının Ankara'da yakalanması sağlanarak Türkiye El Kaide'ye hedef mi gösteriliyor?

İşte Abdülkadir Selvi'in kafaları karıştıran soruları;

1-İran, Süleyman M.'yi Amerika'ya İran'da teslim etmek istemedi, Türkiye'den almasının önünü mü açtı?

2-İran istihbaratından sızıntı olmadan FBI'ın bunu bilmesi mümkün olmadığına göre, bilgi sızdırarak, Türkiye'yi, El Kaide ve ABD ile yüz yüze mi bıraktı.

Yeni Şafak Abdülkadir Selvi'nin İran'ın Acem Oyunu'nu deşifre ettiği yazısı;

Öcalan, yakalanarak Türkiye'ye teslim edildiği sırada Başbakan olan Bülent Ecevit, 'Öcalan'ı ABD bize neden teslim etti, anlamış değilim' demişti.

Benzer bir durum, Usame Bin Ladin'in damadı konusunda yaşanıyor.

Adı Süleyman M.

Usame Bin Ladin'in damadı olmasının ötesinde bilgilere sahip.

11 Eylül saldırısının olduğu gün El Kaide'nin sözcüsü olması dahi onu önemli kılmaya yetiyor.

Amerika işte bu nedenle Süleyman M.'nin kendilerine teslim edilmesini istiyor.

Ancak Çankaya'da kaldığı bir otelde yapılan operasyonla yakalanıp, savcılığa teslim edilen Süleyman M. ile ilgili hukuki prosedür başladığı için Amerika'ya teslim edilmesi mümkün değil.

Süleyman M. Amerika'ya teslim edilemiyor ama başka bir ülkeye de gönderilemiyor.

Süleyman M. Kuveyt vatandaşı. Ancak 11 Eylül'den sonra ABD'nin yayınladığı listede olması nedeniyle Kuveyt, vatandaşlıktan çıkarmış.

Haymatlos yani vatansız.

Süleyman M.'nin eşi Suudi Arabistan'da yaşıyor. Ancak Suudlular da almaya yanaşmıyor.

Vermek istediğimiz ülkeler, El Kaide'ye hedef olmamak için almıyor.

Çünkü Süleyman M. çok önemli bilgilere sahip, hem Ladin'in damadı olması hem de 11 Eylül saldırıları sırasında örgütün sözcüsü olması kendisini değerli kılıyor. Ama buna bir de 11 yıldır İran'ın elinde olmasını da eklemek gerek.

Neden İran dediğimi az sonra aktaracağım.

Çünkü Süleyman M.'nin 11 yıldır tutulduğu İran'dan Türkiye'ye gönderilişi ilginç ilişkiler ağını ortaya çıkarıyor.

Süleyman M.'yi Ankara'ya İranlı bir ajan getiriyor. Çankaya'da kalacağı otele yerleştiriyor. Ancak MİT operasyonu sırasında İranlı ajan sırra kadem basıyor.

Daha önemlisi Ladin'in damadının Türkiye'ye getirilişinin istihbaratını bize Amerika veriyor.

Süleyman M. Ankara'ya yerleştikten sonra gelmiyor bu istihbarat. Süleyman M. henüz İran'dayken FBI, resmi kanallardan Türkiye'ye getirileceğini bildiriyor ve yakalanıp kendilerine teslim edilmesini istiyor.

FBI'nın Süleyman M. istihbaratını verip bizden istediği tarih ile onun Türkiye'ye giriş tarihi farklı.

Burada şu soru ortaya çıkıyor.

1-İran, Süleyman M.'yi Amerika'ya İran'da teslim etmek istemedi, Türkiye'den almasının önünü mü açtı?

2-İran istihbaratından sızıntı olmadan FBI'ın bunu bilmesi mümkün olmadığına göre, bilgi sızdırarak, Türkiye'yi, El Kaide ve ABD ile yüz yüze mi bıraktı.

Boşuna, 'Acem Oyunu' dememişler. İran'da siyaset bitmez. Ezeli düşmanı ABD eliyle Saddam'ı tasfiye ettirip, Irak'ın hakimi olan bir devletten söz ediyoruz.

Süleyman M.'nin işimize yarayan tek yanı, sorgulamada verdiği bilgiler.

Sıradan bilgiler değil bunlar. Ezberimizi bozacak cinsten.

Soru- 11 Eylül'ü siz mi yaptınız.

Cevap- Evet biz yaptık. El Kaide operasyonu.

Soru- Peki Amerika'nın haberi olmadı mı?

Cevap-Amerika 11 Eylül'ü biliyordu.

Soru- Amerika'nın tavrı ne oldu?

Cevap- Önümüzü açtı. Engel olmadı.

11 Eylül'de ikiz kulelere çarpan uçağı kimin kullandığı önemliydi. Ama asıl istihbarat ve güvenliğin birçok birimini devre dışı bırakıp, o saldırının gerçekleşmesinin önünü açan kimdi?

İşte Süleyman M.'nin sorgusunda bunun ipuçlarına ulaşmak mümkün. Bir de Ayman el Zevahiri konusu var. Bilenler ne demek istediğimi anladı.

Zevahiri konusunu üstü kapalı geçtim ama Usame Bin Ladin operasyonuna ilişkin olarak Süleyman M.'nin anlattıklarını geçemeyeceğim.

Usame Bin ladin 2 Mayıs 2011 tarihinde Pakistan'da öldürüldü. Ladin vurulduğunda yanında eşi Emel vardı.

Süleyman M.'nin verdiği bilgiye göre, Usame Bin Ladin'in eşi Emel ve çocukları 3-4 ay öncesine kadar İran'daydı. Operasyondan 3-4 ay önce Ladin'in yanına gittiler ve onlar aracılığıyla ABD, Ladin'in yerini tespit etti.

Alın size ABD, El Kaide ve İran'dan oluşan bir üçgen…

Bu haber toplam 2688 defa okunmuştur
Ekonomi derki
muhtar abacı
her zaman demiştirim yineliyorum amerika ile iran hiç bir zaman düşman olmazlar neden diye soran olursa ekonomiden cok az bilgisi olan biri bile amerika iran hakkında acıklama yaptıgında yada iranın amerika hakkında acıklama yaptıgında petrol fiyatlarına baksınlar amerika hiç bir zaman bütün petrolün sahibi olmak istemez danılşıklı dövüşle her türlü artan fiyatlarla kar üstüne kar yapar keza iranda bundan yanadır kimse demesin irandan petrol alan yok bal gibi var babalar gibide alıyorlar ambargo felan bildigin cocukları kandırmadır ekonomi haberleri asıl dünya gündemini anlatan haberlerdir az bucuk ekonomi dilini ögrenin dünyada neler dönüyor hangi ülke dost hangi ülkeler birbirine düşman anlarsınız bırakın bu başkanların konuştugu sözlerle yola cıkmayı bakın petrol fiyatlarına kimler dost anlayın dedikleri gibi düşman olsalardı cokdan amerika bir saldırı yapar veya iranda bir saldırı yapardı bu kadar basit irandan petrol alan şirketleri biraz inceleyin durum ortada.
19 Şubat 2013 Salı 18:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri