Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İRAN'IN TÜRKİYE KAPSAMLI ŞİA PLANI DEŞİFRE

28.12.2012 11:35
Şia mezhebini başta Irak olmak üzere Suriye’de hakim kılmak ve Türkiye’de canlandırmak isteyen İran’ın stratejik planı gün yüzüne çıktı.

 

İran'ın Irak merkezli Suriye veTürkiye'yi de içine alan stratejik "şia"planının ayrıntıları deşifre oldu.

Sünni bölgelerde 'Hüseyni türbeleri' oluşturmayı planlayan İran, özel turlardüzenleyerek Şiiler'i bu türbeleri ziyaret etmesi için teşvik ediyor.

Bugün'ün haberine göre, Şia mezhebini başta Irak olmak üzere Suriye’de hakim kılmak ve Türkiye’de canlandırmak isteyen İran’ın stratejik planı gün yüzüne çıktı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ‘örtülü’ desteğiyle Irak ve Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerde Hüseyni türbeleri oluşturmayı planlayan İran’ın, Şii topluluğu oluşturmak ve Şia bilincini artırmak amacıyla kutsal değerler ve kutsal sayılan kişilerle ilgili stratejik planlar yaptığı ortaya çıktı.

ÖZEL TURLAR YAPILIYOR

Buna göre Şia’nın “Hüseyniler” olarak bildiği önemli dini şahsiyetlerin sözde mezarlarını bularak türbeler inşa ettiren İran, binlerce Şii’nin ziyaretini teşvik ediyor.

Bu türbeler tarihi mezar bulundu iddiasıyla çoğunlukla Sünni mahallelerine sınır bölgeler oluşturuluyor. Bu kapsamda 19 sözde Hüseyni türbesinin oluşturulduğu Irak’ta Hüseyni mezarlarının ağırlıklı olarak Bağdat, Ramadiye, Samara, Kut ve Bağdat-Basra bölgesinde oluşturulduğu öğrenildi.

İran yönetimi Irak ve bölgedeki Şiileri, bu türbeleri ziyaret etmesi için teşvik ediyor, özel turlar düzenliyor. Şii yönetiminin yeni mezarların tanıtımı içinde özel broşürler hazırladığı ve radyolarda da tanıtım reklamları yapıldığı aktarıldı.

Stratejik “Şia-Hüseyni mezarları” planına Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin de ‘örtülü’ destek verdiği iddia ediliyor. Şii liderin, Irak ve civar bölgelerde bulunan Şia türbelerinin tanıtımı ve buralara ziyaretçi gelebilmesi için Türkmenistan, Tacikistan, Azerbaycan, Afganistan ve Körfez ülkelerine özel güvenlik koridorları oluşturduğu aktarılıyor.

Şii nüfusunun fazla olduğu Irak’taki Maliki yönetimini destekleyen İran’ın stratejik planı kademeli işliyor.

Türkiye’de analiz çalışması

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, İran’ın ‘Hüseyni mezarlarına ilişkin planının Türkiye’de de işletildiği kaydedildi. Plana göre, İranlı bazı isimlerin Doğu ve Güneydoğu’da Şırnak, Batman ve Bitlis’in de yer aldığı bazı illeri ziyaret ettiği, Şia mezhebinin temsilcileriyle görüş alışverişi yaptığı ve bölgenin ‘dini’ analizini çıkardığı kaydedildi. Aynı çalışmanın Suriye üzerinde de yapıldığı ve bu çerçevede Şam’ın güneyindeki Süveyde kasabasında bir hüseyni türbesi oluşturulduğu öğrenildi.

Bugün Gazetes

Bu haber toplam 8876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri