Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşadamı A.B: Biz Gürsel'le bu tür işler yaparız

28.08.2011 18:14
İşadamı A.B., Şengül'ün "Gürsel'i nereden tanıyorsun?" sorusuna "Biz Gürselle bu tür işler yaparız. İstanbul ve Ankara'da..." cevabını veriyor.
Yenimahalle'deki imar değişikliği için CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in aracılığıyla Ankara İl Başkanı Tarık Şengül'e gittiği iddia edilen işadamı A.B. kasete alınan görüşmede önemli itiraflarda bulundu. İşadamı A.B., Şengül'ün "Gürsel'i nereden tanıyorsun?" sorusuna "Biz Gürselle bu tür işler yaparız. İstanbul ve Ankara'da..." cevabını veriyor.
 
CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül'ün istifası ile sonuçlanan Yenimahalle Belediyesi'ndeki 300 milyon dolarlık rant kavgasında her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Tarık Şengül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin aracılığıyla kendisine gelen ve imar değişikliğinin mahkemeye verilmemesi için destek isteyen işadamı A.B. ile yaptığı görüşmeyi daha sonra zor durumda kalmamak için kayıt altına aldığına açıklamıştı.

İŞADAMI TEKİN'İ YAKTI
 
Görüşmede işadamı A.B.'nin Gürsel Tekin'i çok zor durumda bırakacak ifadeler kullandığı konuşuluyor. İddialara göre Tarık Şengül, işadamı A.B.'ye görüşme sırasında "Gürsel'i nereden tanıyorsun?" diye soruyor. A.B. ise Şengül'ü şok eden şu cevabı veriyor: "Biz Gürselle bu tür işler yaparız. İstanbul ve Ankara'da..."
 
PARA TEKLİF EDİYOR
 
Şimdiye kadar Gürsel Tekin ismini kullanmayan Şengül, işadamına aracılık eden parti yöneticisini, "CHP'de tenzili rütbe almış bir partili" olarak açıkladı.
 
Şehir Planlamacıları Odası eski başkanı olması nedeniyle Tarık Şengül'e gelen işadamı A.B. Çayyolu Alacatlı'daki Ema Havuzlu Konakları'nın yapılaşma yoğunluğunun artırılmasının iptali için mahkemeye gidilmesini önlemeye çalışıyor.
 
İşadamı, dava açılmaması karşılığında genel seçimler sırasında CHP İl Başkanlığı'nın ihtiyacı olan parayı verme taahhüdünde bulunuyor.
 
Rantın Yenimahalle ayağı Şenol Balaban
 
CHP'yi yukarıdan aşağıya sarsan ancak yine de hiçbir şey olmamış gibi davranılan imar rantı skandalında gizli kalan bir ayak daha ortaya çıktı.
 
Tarık Şengül'ün iddialarına cevap olacak bir basın toplantısı yapmak isteyen ancak CHP Genel Merkezi'nden gelen uyarıyla bundan vazeçen Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Şenol Balaban'ın 300 milyon dolarlık rantın belediye ayağını hallettiği iddia ediliyor.
 
Balaban, yaptıkları rant organizasyonunun Şengül tarafından fark edilmesi ve yazı ile uyarılması üzerine delegeleri organize ederek bir olağanüstü kongreyle Şengül'den kurtulmanın yolunu aradı.
 
Şenol Balaban, kongre delegelerine iş vaadi veya işten çıkarma tehdidi ile gerekli olan 396 imzaya yasal süresi içinde ulaştı. Fakat olağanüstü Ankara ve Yenimahalle kongrelerinin yapılması için imza toplayan grup amacına ulaşamadı. Çünkü kongreciler imzalarını genel merkeze teslim etmeden önce Şengül, istifa mekanizmasını harekete geçirmişti.
 
'SARAY YAVRUSU' OLACAKTI
 
EMA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz tarafından 2002 yılında temelleri atılan Ema Havuzlu Konakları 'devasa saray yavrusu' olarak tanıtılıyordu. Yılmaz, daha sonra üstlendiği projelerle baş edemeyince battı. Daha sonra iki firma daha siteyi bitirme girişiminde bulundu ama başarılı olamadılar. Projeyi son olarak işadamı A.B.'nin firması aldı. Yanına bir başka inşaat firması İCK'yı alan A.B. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden imar değişikliği yaptırarak saray yavruları yerine apartmanlar dikti. Böylece A.B. henüz inşaata başlamadan yaklaşık 300 milyon dolarlık bir ranta sahip oldu.
 
Kılıçdaroğlu iddialara sessiz
 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez'deki basın toplantısında Deniz Feneri ile ilgili soruşturmayı yürüten savcıların görevden alınmasını eleştirerek, "Dün Türkiye'de yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, iktidar eliyle katledilmiştir, adalet katledilmiştir. Hani yargı bağımsızdı? Ben iddia ediyorum, bundan böyle hiçbir savcı Başbakan'a selam vermiş birine dava açamaz, hiçbir hakim ceza veremez" iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısında Yenimahalle'deki yolsuzluğa ve buna bağlı olarak istifaya hiç değinmemesi ise dikkat çekti.
 
Konu ile ilgili soru sormak isteyen basın mensuplarına da fırsat tanımayan CHP lideri kağıttan okuduğu açıklamaların sonunda soru almadan salondan ayrıldı.
 
O işadamı konuştu: Tamamı yalan ve iftira
 
Ankara ve Türkiye gündemini sarsan imar rantı tartışmaların odağında yer alan işadamı A.B., iddiaları yalanladı.
 
CHP'nin içindeki çatışmalara alet edildiklerini savunan A.B., Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nden ve Yenimahalle Belediyesi'nden kendileri haricinde 15 plan geçtiğini söyledi.
 
Şehir Planlamacıları Odası'nın imar değişikliğine karşı dava açtığını hatırlatan A.B., "Konuşulanların tamamı yalandır. İftiradır. Kendisinin yanına ben gitmedim. Kendisini de tanımam. Ben de siyaset yapan biriyim. Şengül'ü sadece mimarlığı yönünden bilirim" dedi.
 
Şengül'e neden davayı kendisinin açmadığını soran ve elindeki bilgi ve belgeleri açıklamaya davet eden A.B., iddialarla ilgili dava açacağını söyledi.
 
Gürsel Tekin'i ise tanıdığını belirten A.B., "Gürsel Tekin'i tanırım. Hakkı Süha Okay'ı tanırım. AK Parti'den herkesi tanırım. Zafer ağabeyi tanırım. Ben Yozgatlıyım" diye konuştu.
 
50 MİLYON VERENE SATARIM
 
Planın 13 senedir büyükşehirde beklediğini ifade eden A.B., isteyene arsayı 50 milyon liraya satabileceğini söyledi.
 
İşadamı, "Burası 13 senelik proje. Burada köpekler geziyor. Etrafında imar çalışması olmuş bizim yerimizden almışlar hep. Bu tür yoğunluk artırımları her yerde var. İstanbul'da da var. CHP'nin iç tartışmalarına alet edildim. Kaset varsa ortaya çıkarsın. Yalan bunlar. İl başkanı kimdir? Görevi nedir? İddialarının tamamı yalandır. Kaydı varsa ortaya koysun" ifadelerini kullandı.
 
Görüşmeye birini yollamış olabilirim
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Milliyet Gazetesi Yazarı Can Dündar'ı arayarak iddialara tepki gösterdi. Görüşme için birilerini yollamış olabileceğini kabul eden Tekin, "Görüşme için birilerini yollamış olabilirim, her gün yüzlerce kişiyle görüşüyorum ama konuyu bilmiyordum. İl Başkanlığım döneminde hep imar yolsuzluğuyla mücadele ettim. Böyle bir işe adımı karıştırmak alçaklıktır. İspatlasınlar siyaseti bırakırım" diye konuştu.
 
YENİ ŞAFAK 
Bu haber toplam 4038 defa okunmuştur
yaptilari
bu is
baska bisi bilmezler nerde yolsuzluk var ordalar eger birde iktidar olsalar ulkeyi satar bunlar halkimizda biliyor ne mal olduklarini kul hakki sahtekarlik yolsuzluk bunlarin kitabinda yok yeterki cepleri sissin luks yasasin yolsuzluk yapsinlar iste bu yuzden cehennnemide seviyorum bunlar icin.
28 Ağustos 2011 Pazar 18:25
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri