Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşçi Partisi Lübnan'da Hizbullah ile görüştü

21.09.2013 17:13
İşçi Partisi Suriye'de Esed rejimini destekleyen Hizbullah ile görüştü. Hizbullah, İşçi Partisini Lübnan'da en üst düzeyden kabul etti. İlişkileri geliştirme ve dayanışma mesajı verdiler.

Baasçı Hizbullah, İşçi Partisini Lübnan'da en üst düzeyden kabul etti. İlişkileri geliştirme ve dayanışma mesajı verdiler.

Baasçıların yer aldığı Suriye dayanışma toplantısı için Beyrut'a giden İşçi Partisi heyeti, başta Lübnan Hizbullahı olmak üzere Lübnan ve Arap dünyasından parti ve heyetlerle resmi görüşmeler yaptı.

Lübnan'nın başkenti Beyrut’ta Uluslararası Arap İletişim ve Dayanışma Merkezi tarafından uluslararası bir konferans düzenlendi. Baasçı kuruluşların katıldığı toplantının amacı, olası bir ABD müdahalesine karşı Suriye rejimi ile dayanışma sergilemekti.

İşçi Partisi’nin Aydınlık Gazetesi, toplantı vesilesiyle İP temsilcilerinin Hizbullah’ın Nasrallah’tan sonraki adamı Şeyh Naim Kasım ile yaptıkları görüşmeyi bugünkü nüshasında ilk sayfadan duyurdu.

Hamaney'e yakın ABNA sitesinin, görüşmeyi "kritik bir görüşme" başlığıyla vermesi dikkat çekti.

Toplantıya ağırlıklı olarak Arap dünyasından örgütlerin yanı sıra Latin Amerika'dan ve Avrupa'dan dış müdahaleye karşı çıkan aydınlar da katıldı.

Toplantıya Türkiye'den İşçi Partisi katıldı.

ASYA KITASI ADINA SÖZ İŞÇİ PARTİSİ'NE VERİLDİ

Toplantıda İran'dan da katılım olmasına rağmen, Asya kıtası adına söz hakkı İşçi Partisi heyetine verilmesi dikkat çekti. İP heyeti adına konuşan Yunus Soner "Türk halkı Türküyle-Kürdüyle, Alevisiyle-Sünnisiyle Suriye'ye saldırıya karşıdır." dedi. Soner, "Emperyalizme saldırılara karşı direniş için bölgesel işbirliğini geliştirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Dış İlişkiler Bürosu Üyeleri Yunus Soner ve Doç. Dr. Cüneyt Akalın'dan oluşan İşçi Partisi heyeti, konferans sonrasında Hizbullah’ın ikinci lideriyle görüştü.

HİZBULLAH'IN MERKEZİNDE AĞIRLAMA

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım tarafından kabul edilen İşçi Partisi ile Hizbullah görüşmesinde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve dayanışma mesajları verildi.

Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre İP heyeti ayrıca şu kişilerle görüştü:

Lübnan Nasırcı parti Murabitun Genel Başkanı Mustafa Hamdan. Uluslararası Arap İletişim ve Dayanışma Merkezi Başkanı Maan Bashour. İngiliz parlamenter George Gallowey. Mısır Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Cemal A. Zahran. Lübnan Waed Partisi Başkanı İdris Salih.

İP heyeti ayrıca Tunus, Cezayir, Fransa ve Yunanistan'dan heyetlerle de temaslarda bulundu.

Görüşmelerde, hangi görüşten olursa olsun, anti-emperyalist partilerin ve kuvvetlerin dış müdahaleye karşı çıkmasına, bölge çapında ortak politikalar geliştirmesine ve dayanışma içinde olmasına vurgu yapıldı.

Aydınlık, İşçi Partisi heyetinin 3 günde 3 ayrı televizyon programına davet edildiğinin de altını çizdi.

 

BAŞLARINI ŞALLA ÖRTMÜŞLER

Ulusal Kanal'ın haberinde Ulusal Kanal temsilcisi kadınların görüşmede başlarının yarısını şalla örtmeleri dikkat çekti.


 

Bu haber toplam 4530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri