Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşgalci Amerika, Afrikada Her Yerde

22.02.2014 12:55
Emperyalist ülkeler yüz yıllardır sömürdükleri Afrika’nın yakasından bir türlü düşmüyor.

Son olarak Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki vahşet görüntüleri kıtanın içinde bulunduğu vahim durumu özetliyor. ‘Beyaz Adamın’ yolundan giden ırkçı emperyalizmin modern çocukları(!) başta ABD olmak üzere diğer emperyalist ülkeler de; Afrika’nın içinde bulunduğu kaos ortamından faydalanarak kıtayı adeta çiftlikleri haline getirdiler. Son yıllarda ABD, kıtanın her yerine askeri üsler kurarak işgalini perçinledi. ABD kurduğu bu üslerden kıtadaki katliamları sevk  ve idare ediyor. Afrika’daki milyonlarca Müslüman ise bu Haçlı kindarların merhametine terk edilmiş durumda.

Kara Kıta’nın Kara Talihi

AIDS başta olmak üzere birçok hastalığın pençesinde can çekişen, iç savaşlar sebebiyle siyasi ve ekonomik yönden tarumar olan ve her gün binlerce çocuğun gıda yetersizliği yüzünden hayatını kaybettiği Afrika’da son yıllarda ülkeler ve kabileler arasında artan savaşlar, kıtayı büyük bir felaketin eşiğine getirdi. Yeraltı kaynakları bakımından dünyanın en zengin madenlerine sahip bu kıta, ‘beyaz adam’ın topraklarına ayak bastığı günden beri rahat yüzü görmüyor. Kara Kıta’nın içinde bulunduğu bu durum tesadüf değil. Afrika’yı yangın yerine çeviren Amerika Birleşik Devletleri ve diğer emperyal güçler kıtanın içinde bulunduğu  bu durumdan fayda sağlıyor.

İşgalci ABD Askerleri Afrika’nın Her Tarafında

DÜNYA genelinde kendi toprakları dışında en fazla askeri üssü bulunan ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alıyor. ABD’nin, 150’nin üzerinde ülkede 350 bine yakın işgalci askeri görev yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın 2012 istatistikleri şöyle:

Her fırsatta dünyanın jandarmalığına soyunan ABD, virüs gibi yayılmaya devam ediyor. İşgal edeceği ülkelerde önce iç karışıklık oluşturup sonrasında “demokrasi getireceğim” bahanesi ile işgal ederek yerleşen ABD, kanlı tuzaklarını kurmayı sürdürüyor. Adeta ahtapotun kolları gibi Asya’ya, Afrika’ya, Ortadoğu’ya, Uzakdoğu’ya kadar kollarını uzatan işgalci ABD ayak bastığını topraklara kan ve gözyaşından başka bir şey getirmiyor. Ortadoğu’da yaşanan olaylar daha dün gibi herkesin hafızalarında yerini korurken demokrasi getireceğim serzenişleriyle müdahale ettiği yerlere yeni zulümler götürüyor. Irkçı ABD’nin birçok ülkede yaptıkları saldırılar unutulmuş durumda değil. Unutulacağa da benzemiyor. Daha Suriye’deki çığlık sesleri bitmeden Afrika’da gözyaşları artarak sel oldu. Uluslararası Halk İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM)’nin “2013 Yılı Dünya Hak İhlalleri Raporu” bu görüşleri desteklercesine bir gerçeği gözler önüne serdi. ABD’nin yeni rotasının Afrika kıtası olduğunu ortaya koyan rapor, buna kanıt olarak da Afrika’daki ABD’nin asker sayısını ve Amerikan üssü sayılarını yayınlayarak gösterdi.

En Fazla Askeri Üs ABD’nin

ABD’nin geçmişten beri ağlarını attığı, kirli askerlerini yerleştirdiği kıta Ortadoğu olarak karşımıza çıkıyor. Irak, Afganistan, Suriye ve Filistin’de isteğini alan ABD, şimdi ise rotayı Afrika’ya çevirmiş durumda. “2013 Yılı Dünya Hak İhlalleri Raporu” da bu çarpıcı gerçeği gözler önüne seriyor. Raporda özellikle son iki yılda Washington yönetiminin Libya, Somali, Mali ve Orta Afrika’daki çatışmalara doğrudan ya da dolaylı olarak müdahil olduğuna dikkat çekiliyor. Buna kanıt olarak da ABD’nin Afrika’da ki asker sayısındaki artışını, Çad, Etiyopya, Seyşeller’de ki insansız hava araçları üslerini ve Kenya’da kurulan yeni ABD üsleri gösterildi. 

Dünyayı Kana Bulayanların İstatistikleri

Raporda yer alan verilere göre dünya genelinde yabancı ülkelerde en fazla askeri üssü bulunan ülkeler arasında ABD ilk sarıda yer alıyor. Yine aynı rapora göre yabancı askeri üslerin yüzde 95’ine sahip olan ABD’nin, 150’nin üzerinde ülkede 350 bine yakın işgalci askeri görev yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın 2012 istatistiklerini de paylaşan UHİM, bu sayıları şu şekilde verdi:

Amerikan Askerlerinin Görev Yaptığı Ülkeler ve Sayıları

Afganistan      : 154 bin 100

Almanya         : 52 bin 405

Japonya           : 36 bin 763

Hawaii            : 22 bin 632

Güney Kore    : 19 bin 755

Kuzey Afrika-Ortadoğu         : 161 bin 88

Avrupa            : 79 bin 476

Asya’nın doğusu ve

Pasifik bölgesinde       : 49 bin 121

Orta Asya       : 156

Türkiye           : 47’si kara,

20’si deniz,  1407’si havA, toplam 1504

Suriye 3’e bölünecek!

UHİM, George W. Bush’un döneminde hazırlanan rapora da yer vermiş olup 2005 tarihinde hazırlanan raporda ise Pakistan 2015 için “başarısız devlet” statüsünde görülüyor. Yine hatırlayacağı gibi ABD, Pakistan’da geçmişte saldırılar düzenlemiş olup ülkede ciddi kayıplara neden olmuştu. Raporda 2 yıla yakındır çatışmaların sürdüğü Suriye’de ABD Ulusal İstihbarat Konseyi’nin “başarısız” devlet statüsünde yer alıyor. Konseyin bilgilerine göre Suriye ilk başta ABD-NATO-İsrail ortaklığı ile üç zayıf parçaya bölünecek Esed istifa etmemesi durumunda ülkede Somali modelinin hayata geçirileceği vurgulanıyor. Yine aynı raporda, İsrail basının da yer verdiği senaryoya dikkat çekilerek, bağımsız, Sünni, Alevi-Şii, Kürt ve Dürzî eyaletlerine vurgu yapılıyor. Raporda, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin de ‘Yeni Suriye” için Somali benzetmesi hatırlatılıyor.

ABD’nin Yeni Rotası Afrika

ABD’nin, Afrika ülkelerinden Kenya, Cibuti, Etiyopya, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan’da askerî üsleri, Cezayir, Nijer, Moritanya, Çad, Nijerya, Mali, Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Senegal’de de askerî birlikleri bulunuyor. Rapora göre ABD bir süre önce de Mali’de bütün Batı ve Kuzey Afrika ülkelerini gözetecek bir insansız hava araçları üssü kuracağını açıkladı. Burkina Faso veya Nijer’in Mali sınırına kurulması beklenen üstün amacı bölgedeki tehditlerin izlenmesi ve anında yok edilmesi olarak ifade ediliyor.  Yine aynı rapora göre Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında bulunan ve Mekke’nin tam karşısında yer alan Somali, Etiyopya ve Eritre ile sınırı olan Doğu Afrika ülkesi Cibuti’ye gösterilen uluslararası ilgi de dikkatleri çekiyor. Cibuti’de, tarihte uzun dönem eski sömürgeci güç olarak varlığını sürdüren Fransa, ABD ve Japonya’nın askerî üsleri bulunuyor. Cibuti, ABD’nin Afrika’da en fazla asker bulundurduğu ülke konumunda yer alıyor. 2002’de Cibuti’deki terk edilmiş bir askerî kampta gizli bir üs kurduğu ortaya çıkan ABD’nin burada, resmî istatistiklere göre 182 askerî personeli görev yaparken, bu ülkedeki ABD askeri sayısının 3 bin 200 olduğu iddia ediliyor. Rapor bir gerçeği daha gözler önüne seriyor. ABD’nin çatı istihbarat örgütü Ulusal İstihbarat Konseyi’nin (NIC) hazırladığı ‘Küresel Eğilimler 2030’ göre, Afrika, Asya ve Ortadoğu’daki  Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Çad, Nijer, Mali, Kenya, Burundi, Etiyopya, Ruanda, Somali, Kongo, Malavi, Haiti ve Yemen gibi ülkeler “çatışma potansiyeli” ve “bölgesel” nedenlerle başarısız olacağı varsayılıyor.

Milli Gazete

Bu haber toplam 3544 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri