Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşgale destek!

29.01.2013 13:39
Türkiye’nin Bamako Büyükelçisi Kemal Kaygısız’ın Fransa’nın Mali müdahalesine örtülü destek anlamına gelen açıklamalarına tepkiler sürüyor. Vahdet Vakfı Başkanı Hüsnü Aktaş, “Mali’deki kukla rejime ve emperyalizme destek niteliğinde olan bu açıklamayı kın

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA-

Türkiye’nin Bamako Büyükelçisi Kemal Kaygısız’ın Fransız müdahalesine bakışı tepkilere neden oldu. Fransa’nın Mali’nin isyancıların kontrolüne girmesini hiçbir şekilde istemediğini, bundan dolayı müdahale ettiğini vurgulayan Kaygısız’ın, müdahale ile Fransa’nın hem bölge halkları arasında hem de Batı dünyasında büyük bir prestij ve destek sağladığını belirtmesi şaşkınlık meydana getirdi. 

Halk yok sayıldı

İslamcı grupların hâkimiyet kurduğu bölgeleri vuran Fransızlara destek anlamına gelen açıklamaya tepki gösteren, Vahdet Vakfı Başkanı Hüsnü Aktaş, “Mali’nin kendi halkını isyancı olarak görmek, halkı yok saymak anlamına gelmektedir. Kaldı ki oradaki bugün zulme uğrayan halkın verdiği mücadele Fransızlar eliyle cunta yapan kukla yönetime karşıdır. Bir kukla rejime ve emperyalizme destek niteliğinde olan bu açıklamayı kınıyorum. Bu monşerliktir. Şuanda masum halkın üzerine bombalar yağdırılırken, Türkiye’ye düşen görev işgalin sona erdirilmesi için direnç göstermektir. Müslüman katliamını sona erdirmek için kardeşlerinin yanında yer alması beklenen, Türkiye’yi bu açıklama ile zora düşüren büyükelçiyi hükümetin görevden almasını bekliyoruz” dedi.

Vicdansızlık

Fransa işgaline hukuki kılıf ararken Kaygısız’ın açıklamasının onlara en büyük işaret olduğunu vurgulayan Hüsnü Aktaş Hoca, “Kendi menfaatlerini korumak için her yolu deneyen Fransa’ya destek anlamına gelecek açıklamalar psikolojik harekattır. Bu harekâta ortak olmak kabul edilemez bir durumdur. Sonu belli olmayan bir katliama destek vermek, vicdansızlıktır” diye konuştu.

Köleleştirme operasyonu

Mali’de yaşananları ‘insanlık dramı’ olarak değerlendiren Hüsnü Aktaş Hoca, “Bir köleleştirme operasyonu ile karşı karşıyayız. Fransa, açıktan sömürü sistemi ile bir halkı yok ediyor. Bu zulme batı seyirci kalarak ortak oluyor. Çifte standartları ile Müslüman kanı dökmeye doymayan BM ise adeta işgallerin önünü açıyor. Ey Müslümanlar; siz neredesiniz? Nerede Arap Ülkeleri? Canımız yanıyor. Bir zulme ve cuntaya karşı direnen kardeşleriniz öldürülüyor sizden ses çıkmıyor” şeklinde konuştu. 

Ordu Timbuktu’ya girdi

Fransız ve Mali askeri birlikleri, başkent Bamako'nun 900 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Timbuktu hava limanına girdi. AFP'ye konuşan üst düzey bir ordu yetkilisi, askeri birliklerin Timbuktu havalimanını kontrol altına aldığını ve bölgede herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadığını bildirdi. Cumartesi günü de, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransız askerlerinin, stratejik öneme sahip Gao bölgesindeki hava alanını ele geçirdiklerini açıklamıştı. Gao'nun ardından, birliklerin Timbuktu hava limanına doğru ilerlediği belirtilmişti.MİLATGAZETESİ.COM

 MİLATGAZETESİ 
Bu haber toplam 3686 defa okunmuştur
bi bitmediniz ....
fukara adam
bu batı hayranları harbiden insan değil yakında batıya tapar insan kurban ederler bu kadar akıldan yoksun insan olurmu hatta mantkıkdan bile yoksun bunlar.
29 Ocak 2013 Salı 16:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri