Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD, Akçakale'nin Suriye tarafını ele geçirdi

12.01.2014 22:19
Akçakale sınır kapısının Suriye tarafı, El kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti'nce (IŞİD) ele geçirildiği ileri sürüldü.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) elinde bulunan Akçakale sınır kapısının Suriye tarafı, El kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti'nce (IŞİD) ele geçirildiği ileri sürüldü. ÖSO'nun sağ kalan birliklerinin ise silahlarını bırakarak Türkiye'ye sığındığı belirtiliyor.

Suriye'nin Rakka şehrine bağlı Telabyat ilçesinde yaklaşık bir haftadır, El kaide terör örgütüne bağlı IŞİD ile Özgür Suriye Ordusu arasında devam eden çatışmalar sona erdi. 3 gündür ilçeyi kuşatan IŞİD, önce ilçenin emniyet, kaymakamlık gibi önemli merkezlerini ele geçirdi. Daha sonra çembere aldığı ÖSO birliklerine ağır silahlarla saldırdı. Doğu, güney ve batısı çembere alınan ÖSO birlikleri gümrük binası ve çevresindeki yerleşim yerlerine sığındı.

Cephanesi biten ÖSO birlikleri, dün akşam saatlerinde kapıyı bırakıp Türkiye'ye kaçtı. Silahları ile birlikte Türkiye'ye girmek isteyen ÖSO birliklerine müsaade edilmedi. Daha sonra silahlarını bırakıp Akçakale Sınır kapısına gelen ÖSO birlikleri, yapılan arama ve işlemlerden sonra Türkiye'ye geldi. Dün akşam saatlerinde kapının Suriye tarafını ele geçiren IŞİD birlikleri ise bayrağı bugün indirdi. Direğe çıkan IŞİD mensubu iki kişinin, bayrağın ipini çözemeyince bayrağı direkle birlikte devirdiği görüldü.

Bu arada, Akçakale ise sessizliğe büründü. Bir haftadır silah sesleri ile yankılanan Akçakale güne sakin başladı. Mehmetçik de sınırdaki güvenlik önlemlerini artırdı. Zırhlı araçlar sınıra konuşlandırıldı.

AA

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri