Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD büyük operasyona hazırlanıyor!

01.07.2014 00:37
IŞİD, Musul'u almasının ardından, Suriye'deki savaşa ara verdiğini duyurmuştu ama Halep'te bir biri ardına operasyonlara başladı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde yeni biroperasyon başlattı, üç köyü ele geçirdi. Örgüt, operasyonların süreceğini duyurdu. Öte yandan, IŞİD Suriye'de yeniden yığınak yapmaya da başladı.

EN AZ 10 KİŞİ ÖLDÜ

Aljazeera Türk'ün haberine göre, Pazar akşamı başlayan operasyon sonucunda IŞİD, Hür Suriye Ordusu’nun (HSO) elinde olan Boztepe, Samandere ve Bahvarto köylerinde kontrolü sağladı. IŞİD ayrıca bölgede stratejik bir öneme sahip olan Bahvarto tepesinde de hakimiyeti ele geçirdi. Çatışmalarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.
Köylere düşen havan mermilerinden dolayı da çok sayıda sivil yaralandı.

Örgüt, bir internet sitesinden yayımladığı bildiride, Halep’teki Azez, Telrifat ve Mera kasabalarına da operasyon düzenleneceğini ilan etti.

SURİYE'DE BULUNAN CEPHELERE YIĞINAK BAŞLADI

Irak’ta başlayan çatışmaların ardından 2 binden fazla mensubunu bu ülkeye gönderen Suriye’deki IŞİD birlikleri, son bir hafta içerisinde yeniden Suriye’de bulunan cephelerde yığınak yapmaya başladı.
Nusra Cephesi ve diğer muhalif gruplar haftasonu Suriye’nin Deyr Ez Zor kentinde bulunan, Irak sınırındaki Ebu Kemal kasabasında IŞİD mensuplarıyla çatışmaya başladı.

MUHALİFLERE IŞİD'LE SAVAŞMASI İÇİN YARDIM

IŞİD 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı ve Suriye ile Irak arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Washington’un Suriye'deki 'ılımlı muhalefete' 500 milyon dolarlık yardım planını açıklamasının ardından muhaliflerin hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD’e karşı mücadelede rol alabileceğini söylemişti.

 

Bu haber toplam 2986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri