Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD'in elinden ölü taklidi yaparak kurtuldu

04.09.2014 11:05
23 yaşındaki Ali adlı Irak ordusu askeri IŞİD’in elinden ölü taklidi yaparak kaçmayı başardı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan açıklamada IŞİD, haziran ayında Tikrit’i ele geçirdikten sonra 770 Iraklıyı öldürdü.

23 yaşındaki Ali adlı Irak ordusu askeri ise IŞİD’in elinden ölü taklidi yaparak kaçtı.

IŞİD, haziran ayı başında Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirdikten sonra, Bağdat’a sadece 150 kilometre mesafedeki Tikrit’i de bir günde kontrol altına almıştı. Independent’ın haberine göre ise IŞİD militanları Saddam Hüseyin’in de memleketi olan Tikrit’te esir aldığı yüzlerce erkeği beş farklı noktada infaz etti.

Sivil kıyafete rağmen esir düştü

Irak askerlerinin kenti terk etmeleri sırasında üslerinden gelen tavsiyelere uyan Ali ise sivil kıyafetlerle Tikrit’ten kaçmaya çalıştı. Buna rağmen 12 Haziran’da Irak ordusundan birçok askerle birlikte esir düşen Ali, IŞİD militanlarının yaptığı toplu infaz sırasında vücuduna kurşun isabet etmemesi sayesinde hayatta kaldı.

Saatlerce öyle bekledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre saatlerce bu şekilde yerde yatan genç asker, ardından IŞİD militanlarının uzaklaşmasıyla kaçmasını bildi. Örgüt yetkilileri, Ali’nin şu anda IŞİD tehdidinden uzak bir şekilde güvende olduğunu belirtti.

Açıklamada IŞİD’in toplu katliamlarına dair elde edilen bir dizi bilgi, belge ve fotoğraf da paylaşıldı.

Bu haber toplam 2690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri